Sözde Özne ile İlgili 10 Tane Örnek

Sözde Özne ile İlgili 10 Tane Örnek

Sözde özne, gerçek öznenin olmadığı durumlarda özne görevini üstlenen kelime veya kelime gruplarıdır. Bu yüzden sözde özne, edilgen fiillerin kullanıldığı cümlelerde karşımıza çıkıyor. Örnek bir cümle ile açıklayalım. Binanın dış yüzü boyandı. Cümlesinde sözde özne vardır. Boyayan kim dediğimizde gerek özne belli değil. O zaman boyanan ne diye soracağız, bu durumda binanın dış yüzü cevabını alacağız. Binanın dış yüzü kısmı sözde özne oldu.

1.Bozuk telefonlar kısa sürede tamir edildi. Tamir eden belli değil, o zaman bozuk telefonlar sözcük grubu sözde öznedir.
2. Yarım saat içinde 10 tane gömlek ütülendi. Ütüleyen bilinmediği için 10 tane gömlek kısmı sözde özne oldu.
3.Kar yağışıyla kapan yollar bugün açıldı. Açanlar belli olmadığı için gerçek özne yok, kar yağışıyla kapanan yollar sözde öznedir.
4.Az önce misafirlere çay ikram edildi. İkram edenler belli değil, çay sözde öznedir.
5.Yaralılar ambulansla hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldıranlar bilinmiyor, yaralılar sözcüğü sözde öznedir.
6.Orman yangını 20 saat sonra söndürülebildi.  Söndürenler kim sorusunun cevabını alamıyoruz, orman yangını sözde öznedir.
7.Güvenlik kameraları incelendi. İnceleyenler belli değil, güvenlik kameraları kelime grubu sözde öznedir.
8.Sel ve heyelan tehlikesi devam ettiği için bölgedeki evler boşaltıldı. Boşaltanlar belli değil, bölgedeki evler kelime grubu sözde öznedir.
9.Pasta için malzemeler hazırlandı. Hazırlayanlar belli değildir, o zaman malzemeler kelimesi sözde özne oldu.
10.Tarladan toplanan patatesler kamyonlara yüklendi. Yükleyenler belli değil, yani gerçek özne yok, tarladan toplanan patatesler, kelime grubu sözde özne görevindedir.

2 Yorumlar

Daha yeni Daha eski