Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer ile İlgili Kompozisyon

Yazın başı pişenin kışın aşı pişer atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız. Yazıya uygun bir başlık koyunuz.

Yazın başı pişenin kışın aşı pişer sözü hem gerçek anlamlı hem de mecaz anlamlı kullanılan bir atasözümüzdür. Gerçek anlamda bakarsak insanlar eskiden yazın çalışır kışa hazırlık yaparmış. Böylelikle kışın da soğuk ve çetin geçen günlerde dinlenerek hayatlarını sürdürürlermiş. Böylece kışın rahat ederek kimseye muhtaç olmazlarmış. Mecaz anlamda baktığımızda ise insan bir şey elde etmek istiyorsa vaktinden önce çalışmalı, bu yolda emek harcamalıdır.

Yazın başı pişenin kışın aşı pişer sözünü öğrenciler açısından açıklamak gerekirse, yazın başı pişer kısmı bir öğrencinin sınavdan önceki zamanlarda çalışması anlamına gelir. Kışın aşı pişer ifadesi de sınavda başarılı olmaya benzetilebilir. Yani istediğimiz, hedeflediğimiz başarıya ulaşmak istiyorsak, zamanından önce planlı ve düzenli bir şekilde çalışmalıyız. Yoksa kimse size başarıyı altın tepside sunmaz. Bu söz çalışmanın ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Ağustos böceği ile karınca hikâyesi bize bu konuda en güzel örnektir. Tembellik eden ağustos böceği yaz sıcağında rahatına düşkün bir şekilde yaşayıp da kışın karıncaya muhtaç olmuş ve sonunda çalışmamanın, yan gelip yatmanın pişmanlığını yaşamıştı hatırlarsanız. Dolayısıyla tembellik etmenin bizlere hiçbir kazanç getirmeyeceğini aklımızın bir köşesine yazmalıyız.

Kısaca özetlemek gerekirse çalışmak geleceğe yatırım yapmaktır. Hayatımızın ileriki dönemlerinde rahat bir hayat yaşamak ve kimselerin kapısını çalmamak için zamanımız varken çok çalışmalı, alın teri dökmeliyiz. Yani başarılı olmak için şimdi çekeceğimiz zorluklar ileride bizi rahat ettirecektir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski