İyimserlik ve kötümserlik kavramlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

İyimserlik ve kötümserlik kavramlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Açıklayınız.

İyimserlik her koşulda hayata olumlu bir pencereden bakmaktır. Hayatta bazen içinden çıkılması çok zor durumlarla karşılaşabiliyoruz. İşte iyimserler en kötü koşullarda bile olayın olumlu bir tarafını gören kimselerdir. Kötümserler ise her şeye olumsuz yönden bakarlar ve daime bir korku ve kaygı içinde olurlar. Sanki her an bir olumsuzluk yaşanacakmış hissine kapılan biri kötümser bir bakış açısına sahiptir.

Evet, bu hayatta iyilikle birlikte kötülük da vardır. Güzel günler olduğu gibi acı verici, kötü günler de vardır. Örneğin bir hasta iyileşeceğine dair umutlu olursa iyimserlik yapmış olur. Bir başka hasta da benim iyileşmem mümkün değil, iyileşemeyeceğim düşüncesine sahipse o da kötümserlik etmiş olur.

Aynı durum öğrenciler için de geçerlidir. Mesela sınava çalışan ve başaracağına dair ümitli olan, deneme sınavları sonucuna bakarak pes etmeyen, kararlılıkla çalışmaya devam eden bir öğrenci iyimser bir yapıya sahiptir. Ancak öğrenci deneme sınavı sonuçları kötüyse ve ben ne yaparsam yapayım sınavı kazanamam diye düşünürse o zaman kötümser bir bakış açısına sahiptir diyebiliriz.

İyimserlik, bardağın dolu tarafını görmek, kötümserlik de bardağın boş tarafını görmek anlamına gelir. Kötümserlik bir bakıma buluttan nem kapmaktır desek yanlış olmaz. Bardağın dolu tarafını görebilirsek işte o zaman iyimser olmuşuz demektir. Biz yine de iyimser olmaya çalışmalıyız. Ben iyimserlik ve kötümserlik kavramlarıyla ilgili böyle düşünüyorum.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski