Öğretmen Toplumu Aydınlatan Güneştir Konulu Yazı

Öğretmen toplumu aydınlatan güneştir ile ilgili bilgilendirici metin yazmak için gerekli basamaklar aşağıda verilmiştir. Soru: a) Verilen basamakları göz önünde bulundurarak “Öğretmen, toplumu aydınlatan güneştir.” konulu yazınızın taslağını hazırlayınız. Taslak aşağıda verilmiştir.

Konu belirleme: Öğretmenin topluma etkisi
Metne başlık koyma: Öğretmen Işık Olur
Ana fikir belirleme: Öğretmen yetiştirdiği nesillerle toplum için faydalıdır.
Düşüncelerin giriş, gelişme, sonuç bölümlerini belirleme: Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri paragraflarda belirtilmiştir.

b) Taslağınızdan yararlanarak metninizi yazınız.

Giriş: Öğretmeni bir güneşe benzetebiliriz. Bu benzetme çok doğru olur. Çünkü güneş ışığı ve ısısıyla dünyayı aydınlatır ve ısıtır. Öğretmen de eğitimli, bilgili ve kültürlü oluşuyla etrafına ışık saçar. Yüreğindeki şefkatiyle merhametiyle öğrencilerin içini ısıtır.

Gelişme: Öğretmen demek aydınlık demektir. Çünkü öğretmen okumuş, görgüsünü, bilgisini artırmış kimsedir. Bu sayede bilgilerini öğrencilere aktarırken aslında toplumu da şekillendirmiş olur. Bu aşama hemen olacak bir şey değildir. Çocuklar öğretmenlerden aldığı eğitimle büyüyerek ileride topluma faydalı bir birey haline gelir. Yani öğretmenin topluma yararı uzun süren bir süreçte kendini göstermektedir.

Sonuç: Öğretmen adı üstünde bilgiyi, hayatı, nerede nasıl davranacağımızı bize öğreten kimsedir. Bu yönüyle çocuklara rehberlik eden, yol gösteren kimdir derseniz, tabii ki de öğretmendir. Kısaca özetlemek gerekirse, öğretmen toplumu aydınlatan güneştir sözü çok yerinde ve doğru bir sözdür. Öğretmenlerden aldığı ışıkla yoluna devam eden öğrenciler, büyüdüklerinde toplumun kalkınmasına, ilerlemesine, aydınlanmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle öğretmene verilen değer çok önemlidir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski