Öğretmen Toplumu Aydınlatan Güneştir Konulu Yazı

Öğretmen toplumu aydınlatan güneştir konulu yazı (bilgilendirici bir metin) yazacağız.

Bilgilendirici metin yazmak için gerekli basamaklar aşağıda verilmiştir. Soru: a) Verilen basamakları göz önünde bulundurarak “Öğretmen, toplumu aydınlatan güneştir.” konulu yazınızın taslağını hazırlayınız. Taslak aşağıda verilmiştir.


Konu belirleme: Öğretmenin toplum açısından önemi
Metne başlık koyma: Öğretmen Bir Güneştir
Ana fikir belirleme: Öğretmen bilgisiyle toplumu aydınlatır.
Düşüncelerin giriş, gelişme, sonuç bölümlerini belirleme: Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri paragraflarda belirtilmiştir.

b) Taslağınızdan yararlanarak metninizi yazınız.

Giriş: Öğretmeni bir güneşe benzetebiliriz. Bu benzetme çok doğru olur. Çünkü güneş ışığı ve ısısıyla dünyayı aydınlatır ve ısıtır. Öğretmen de eğitimli, bilgili ve kültürlü oluşuyla etrafına ışık saçar. Yüreğindeki şefkatiyle merhametiyle öğrencilerin içini ısıtır.

Gelişme: Öğretmen demek aydınlık demektir. Çünkü öğretmen okumuş, görgüsünü, bilgisini artırmış kimsedir. Bu sayede bilgilerini öğrencilere aktarırken aslında toplumu da şekillendirmiş olur. Bu aşama hemen olacak bir şey değildir. Çocuklar öğretmenlerden aldığı eğitimle büyüyerek ileride topluma faydalı bir birey haline gelir. Yani öğretmenin topluma yararı uzun süren bir süreçte kendini göstermektedir.

Sonuç: Öğretmen adı üstünde bilgiyi, hayatı, nerede nasıl davranacağımızı bize öğreten kimsedir. Bu yönüyle çocuklara rehberlik eden, yol gösteren kimdir derseniz, tabii ki de öğretmendir. Kısaca özetlemek gerekirse, öğretmen toplumu aydınlatan güneştir sözü çok yerinde ve doğru bir sözdür. Öğretmenlerden aldığı ışıkla yoluna devam eden öğrenciler, büyüdüklerinde toplumun kalkınmasına, ilerlemesine, aydınlanmasına katkı sağlayacaktır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski