Engellilerin Yaşadığı Zorluklar ile İlgili Kompozisyon

Engellilerin yaşadığı zorluklar ile ilgili kompozisyon yazınız.

Soru: Engelli insanların yaşadıkları sıkıntıları araştırınız. (7. Sınıf Türkçe)

Engellilerin yaşadığı zorluklar ile ilgili olarak düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak onlara karşı oluşan ön yargı geliyor. Yani bir toplumda engelli diye bir algı oluşmuş, böylece toplumda yaşayan insanların çoğu engelliler ile ilgili ön yargılı bir bakış açısına sahiptir. Her şeyden önce engellilerin zorluk yaşamasına sebep olan bu ön yargıyı ortadan kaldırmak gerekiyor. Bana göre engellileri anlamak için elimizden geleni yapmalıyız, onların da bizim gibi birer insan olduğunun fakına varmalıyız.

Engelli insanların sıkıntı ve zorluklar yaşamaması için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Kamusal alanlarda engelliler için ayrılmış alanlara araba park edenleri gördüğümde içimden onlara kızıyorum. Çünkü o alan, engellilerin kullanımı için ayrılmış ancak bazı duyarsız insanlar o alanları sanki kendilerine ayrılmış gibi kullanıyorlar. Bu durum engellilerin yaşadığı zorluklardan sadece bir tanesi olarak dikkat çekmektedir.

Engellilerin yaşadığı zorlukları sıralayacak olursak, en önemli ve incitici olan engellilere karşı olan toplumdaki olumsuz bakış açısı ve yapıştırılan etikettir. Bu çok yanlıştır, bir engelliyle karşılaşıldığında insanların onlara karşı yüz ifadesi hemen değişiyor. İşte bu durum engellilerin yaşadığı en büyük zorluktur. Bu zorluğu hemen çözmek gerekiyor. İnsanları engellilere normal davranmaları konusunda bilinçlendirmek gerekiyor.

Engelli insanların yaşadıkları sıkıntılardan diğerleri de arabaya binerken karşılaşılan sıkıntılar, kamusal alanlara girerken merdivenlerde yaşanan zorluklar, onlara ayrılmış yürüyüş yollarını diğer insanların kullanması veya araba park etmeleri gibi sıralanabilir. Sonuç olarak engellilerin yaşadığı zorlukları en aza indirmek hepimizin görevi olmalıdır. Hayatı onlara kolaylaştırmalıyız. Onlara ön yargılı bakış açısıyla bakmamalı, empati kurarak engellileri anlamalıyız. Kısaca söylemek gerekirse onlar engelli olmayı tercih etmediler. Biz de engelli bir halde yaşayabilirdik. Böyle düşünmeli ve onlara yardımcı olmalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski