Doğayı Korumak ile İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda doğayı korumak ile ilgili kompozisyon konusun üzerinde kısaca duracağız.

Doğa var oldukça sağlıklı yaşam da var olacaktır. Bu yüzden doğayı korumak, öncelikli sorumluluğumuzdur. Gerek insanlar gerek hayvanlar en temel ihtiyaçlarımızı doğadan karşılıyoruz. Bu konuda doğa hakkında çok cömerttir diyebiliriz. Oysa biz insanoğlu olarak çevreyi kirletiyoruz, ağaçları kesiyoruz, yani doğayı yok etmeye uğraşıyoruz. Ne kadar acı değil mi? Bize karşılık beklemeden bin bir türlü nimetler sunan doğaya zalimce davranarak nankörlük ediyoruz. Buna bir yerde dur demek gerekiyor.

Hepimiz doğanın hayatımız ve geleceğimiz için aslında ne kadar kıymetli olduğunu bilmeliyiz. Doğanın önemini herkese anlatmalıyız. Çeşitli sosyal faaliyetlerle doğa yok olursa ne gibi sorunlarla karşılaşırız konulu seminerler, sunumlar yapılıyor. Ben o sunumları ilgiyle takip ediyorum. Yani insanları bilinçlendirmek çok yararlı bir şeydir. Bunun dışında gerek öğrenciler aracılığıyla gerekse kurumlar tarafından fidan dikme çalışmaları yapılmaktadır. Bu tür ağaçlandırma çalışmaları doğanın korunması anlamında ne kadar faydalı olur değil mi? Öyleyse biz de üzerimize düşeni yapmalıyız.

Kısaca özetleyecek olursak, doğanın tahrip edilmesine yol açan etkenleri ortadan kaldırmalıyız. Oluşturduğumuz çöpleri rast gele oraya buraya atmamalıyız. Piknik yapmaya gidersek, atıkları öylece ortada bırakmamalı, uygun yerlere konulan çöplere atmalıyız. Gereksiz poşet kullanımından kaçınmalıyız. Ağaç dikmeye önem vermeliyiz. Böyle yararlı işler yaparsak biz de doğayı korumak bağlamında küçük ama etkili bir iş yapmış oluruz. Sonuç itibariyle doğayı temiz tutarsak, bütün canlılar için dünyanın yaşanılabilir bir yer hale gelmesine de katkımız olur.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski