Doğayi Korumak ile İlgili Kompozisyon

Doğayı Korumak İle İlgili Kompozisyon

Doğa var oldukça sağlıklı yaşam da var olacaktır. Bu yüzden doğayı korumak, öncelikli sorumluluğumuzdur. Gerek insanlar gerek hayvanlar en temel ihtiyaçlarımızı doğadan karşılıyoruz. Bu konuda doğa hakkında çok cömerttir diyebiliriz. Oysa biz insanoğlu olarak çevreyi kirletiyoruz, ağaçları kesiyoruz, yani doğayı yok etmeye uğraşıyoruz. Ne kadar acı değil mi? Bize cömertlik eden bir şey biz olumsuz davranışlarda bulunuyoruz. Bu böyle olmamalıdır.

Hepimiz bu konuda kendimize bir çekidüzen vermeliyiz. Doğanın önemini herkese anlatmalıyız. Okullarımızda doğa yok olursa ne gibi sorunlarla karşılaşırız konulu seminerler, sunumlar yapılıyor. Ben o sunumları ilgiyle takip ediyorum. Yani insanları bilinçlendirmek çok yararlı bir şeydir. Bunun dışında gerek öğrenciler aracılığıyla gerekse kurumlar tarafından fidan dikme çalışmaları yapılmaktadır. Bu tür ağaçlandırma çalışmaları doğanın korunması adına ne kadar faydalı olur değil mi?

Öyleyse biz de üzerimize düşeni yapmalıyız. Doğanın tahrip edilmesine yol açan etkenleri ortadan kaldırmalıyız. Oluşturduğumuz çöpleri rast gele oraya buraya atmamalıyız. Piknik yapmaya gidersek, atıkları öylece ortada bırakmamalı, çöplere atmalıyız. Gereksiz poşet kullanımından kaçınmalıyız. Ağaç dikmeye önem vermeliyiz. Böyle yararlı işler yaparsak biz de doğayı korumak adına iyi bir iş yapmış oluruz.

Sonuç olarak doğayı temiz tutarsak hem tüm insanlığa hem hayvanlara hem de bitkilere faydalı oluruz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski