Rüzgar Eken Fırtına Biçer Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Rüzgar eken fırtına biçer atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız.

Hayatta yaptığımız her eylemin iyi veya kötü mutlaka bir karşılığı vardır. İnsan kötü bir iş yaparsa bunun sonucunda çok daha kötü bir durumla karşılaşır. Rüzgar kötülüğü, fırtına ise daha kötü olanı işaret etmek için söylenmiştir. Bu yüzden kötülük yapmaktan kaçınmak yararımıza olacaktır. Zaten kötülükten hiç kimseye bir fayda gelmez. Kötülük yapıp da bu işten karlı çıkan kimse görülmüş müdür? Elbette ki böyle bir şeye hiçbir yerde rastlanmaz. Asıl ihtiyacımız olan olan iyiliğe önem vermek ve iyi bir insan olmaya çalışmaktır.

Hayatta ne yaparsak o davranışlarımızın karşılığını iyi veya kötü olarak ileride görürüz. Eğer biz çevremizdeki insanlara zor durumlarında yardım ediyorsak bize de bir gün yardım eden çıkar. Biz iyilik eden bir insan olursak gün gelir sıkıntılı bir anımızda bize de iyilik eden olur. Aslında her şey karşılıklıdır. Yaptığımız davranışın karşılığını fazlasıyla görürüz. Hayatımızın güzel ve huzur içinde olmasını istiyorsak elimizden geldiğince iyilik yapmalıyız. Kötü bir şey yaptıysak bun da karşılığını kat kat fazlasıyla alırız. Atalarımız bu atasözünü kötülük yapmaya meyilli olan insanlara öğüt vermek ve onları ikaz etmek için söylemişler. Biz de bu sözden gerekli dersleri çıkarmalı aklımızda herhangi bir kötülük yapma düşüncesi varsa hemen o düşünceden uzaklaşmalıyız. Yoksa kötülük yaptığımı zaman bu işten çok daha zararla çıkmış oluruz.

Örneğin bir kimseye zarar verecek bir davranışta bulunsak, o kişi öfkelenip bizden intikam alma yoluna gidecektir. Bizim ona verdiğimiz zarardan çok daha kötüsüyle biz karşılaşmış olacağız. İşte kısaca belirtmek gerekirse rüzgar eken fırtına biçer. Bu nedenle kötülük yapmaktan vazgeçmek en doğru yoldur. Dolayısıyla kötülük yapmak yerine iyi bir insan olmak için çabalamalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski