İlk yardımın önemini anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.

İlk yardımın önemini anlatan bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınıza başlık koymayı unutmayınız.

İlk yardım sizin de bildiğiniz gibi hayat kurtaran çok önemli bir şeydir. Nerede olursak olalım rahatsızlanan biri olunca ona yardın etmek, ilk yardımda bulunmak o kişinin hayata dönmesini sağlayacaktır. Çünkü ilk yardım hayat kurtaran bir yardımdır.

Örneğin haberlerde izlemiştim, bir bayan para çekiyordu, orada bulunan yaşlı bir adam nefes darlığında oraya bayılıp düştü. O bayan, ilk yardım konusunda kendini geliştirmiş biriydi. Yaşlı amcaya hemen yardım etti. Ambulans gelene kadar amcanın sağlığına kavuşmasına, hayata dönmesine yarımcı olmuştur. İşte ilk yardımın hayatımızdaki önemi ne kadar büyüktür, bu örnekten çok rahat bir şekilde anlayabiliriz.

İlk yardım herhangi bir kaza durumun da uygulanabilir veya toplumda yanımıza bulunan bir kişinin aniden sağlık sorunu yaşaması sırasında da uygulanabilir: Buradaki asıl amaç sağlık ekipleri oraya gelene kadar rahatsızlanan kişinin iyi bir durma gelmesine yardımcı olmaktır. Tabi, ilk yardım konusunda bilgili olmak da gerekiyor. Yanlış yapılan ilk yardım kişinin durumunu daha da kötüleştirebilir. Bunda son derece dikkat etmekte fayda var.

Sonuç olarak ilk yardım hayatın her anında karşılaşabileceğimiz bir şeydir. Bir iş sırasında, yolculukta, çalışma ortamında bir kişi olumsuz bir durum yaşarsa, ambulans çağırırız. Sağlık görevlileri o bölgeye gelene kadar ilk yardım yapılmalıdır. Kişinin daha iyi bir hale gelmesi, kötü durumun en aza indirilmesi için ilk yardım çok faydalıdır. Belki de o kişin hayatını kurtarmış oluruz. Hayat kurtarmak da bir insan için ne kadar büyük bir öneme sahiptir değil mi?

Post a Comment

Daha yeni Daha eski