Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Uşağı Olmak Şarttır Kompozisyon

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Uşağı Olmak Şarttır Kompozisyon

Çalışmak, insanların hayatında en çok önem vermesi gereken konulardan biridir. Zira çalışmanın insana amacına ulaşması için bir şart olduğu herkesçe bilinir. Çalışmanın insana sağlayacağı birçok katkı vardır. Hem boş durmak, tembellik etmekten kimseye bir fayda gelmeyeceği aşikârdır. Hepimizin de insan olarak belli bir amacı vardır. Bilgiye ulaşmak bizi donanımlı, uzman biri yapacaktır. Bilgimizi ne denli artarsa bilginin efendisi oluruz. Bunun için de çalışmak her şeyden önce gelir.

Çalışmanın kölesi olursak bilinin efendisi oluruz. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Yani her zaman çalışmaya önem vermeli, tembellikten ise olabildiğince kaçınmalıyız. Hangi konuda başarılı olmak istersek istersen başlarının en büyük şartı sizin de bildiğiniz gibi çalışmaktır. Çalışmayıp yan gelip yatarsak ne amacımız ulaşırız. Ne de elimize bir şey geçer. Bu her daim böyledir. Bilgiye ulaşmanın da ön şartı çalışmak olduğuna göre çalışmayı elden bırakmamak gerekir.

Atalarımız çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bildiği için bizlere emeksiz yemek olmaz diye bir öğütte bulunmuştur. Yani kulağımıza küpe olmalı bu sözler.  Bir sınava girecek olduğumuzda yüksek bir not almak isteriz değil mi? İşte iyi bir not almanın şartı da çalışmaya bağlıdır. Biz çalışıp didinirsek, elimizden geleni yaparsak sonunda bilginin efendisi de oluruz, istediğimizi de kazanırız. Dolayısıyla bu durum bizi mutlu kılar.

Kısaca belirtmek gerekirse çalışan her yerde ve her zaman kazanan olacaktır. Çalışmayan ise tembelliğe hizmet edecek, hiçbir şey elde edemeyecektir. Çalışmanın uşağı olmayanlar başkalarının kölesi olmaya mahkumdur. Buradan hareketle hayatın anlamı çalışmakta gizlidir diyebiliriz. Özetle bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmak gerekir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski