Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar ile İlgili Kompozisyon

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözü ile ilgili bir kompozisyon yazınız. Yazıya kısa ve çarpıcı bir başlık koyunuz.

Yalan söyleyen biri sanmasın ki yalanım hiçbir zaman ortaya çıkmayacak. Yalan eninde sonunda anlaşılır. Kişinin yalan söylediği er geç belli olur, açığa çıkar. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözünün ifade ettiği anlam kısaca böyledir. O yüzden yalan söylemekten olabildiğince uzak durmak gerekir. Zaten annelerimiz biz küçükken hep bizlere yalan söylemenin kötü olduğu konusunda tembihte bulunurlar. Çok haklı olduklarını düşünüyorum.

Yalan söylemek hiç kimseye herhangi bir yarar sağlamayacağı gibi kişinin çevresindeki değerini de azaltan bir durumdur. Yani yalancının bu işten zarar görmesi kesindir. Bunun dışında yalancının evi yanmış kimse inanmamış diye bir atasözümüz daha var. Orada da belirtildiği gibi yalan söylemek kişilerin bize olan güveninin yıkılmasına yol açar. Bundan ötürü yalandan uzak durmak en doğrusudur diye düşünüyorum.

Örneğin biz öğrenci olarak bazen sınavlardan düşük not alıyoruz. Bunu ailemizin bilmesini istemiyoruz ve onlardan gizlemeye çalışıyoruz. Anne veya babamız notlarımız sorduğunda hoca daha okumadı falan gibisinde yalan söylüyoruz. Hâlbuki bu yalanımız bir gün açığa çıkacak. Gerçeklerin açığa çıkma gibi bir huyu olduğunu bilmiyoruz. Karne günü gelip çatınca ailemizden sakladığımızı düşün notlar açığa çıkıyor. İşte o zaman yalancının mumu yatsıya kadar atasözünün anlamını yaşayarak öğrenmiş oluyoruz.

Kısaca toparlamaya çalışırsak yalan söylemek hiç iyi olmayan, bize zarar veren, itibarımızı azaltan çok kötü bir alışkanlıktır. Bu alışkanlıktan kurtulursak, dürüst biri olursak çok iyi bir iş yapmış oluruz. Eninde sonunda yalanımız belli olacağı için atalarımız yalancının mumu yatsıya kadar yana sözüyle bize nasihatte bulunmuştur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski