Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var Konulu Kompozisyon Örneği

Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var Konulu Kompozisyon Örneği

Güçlü olmak için el ele vermek gerekiyor. Tek başına bir kişi her şeyin üstesinde gelemez. Mutlaka diğer insanlar ile el ele vererek dayanışma içinde olmalıdır. Çünkü bu dünyada bazı yüklerin altında yalnız bir şekilde kalkamayız. İş birliği yapmak, yardımlaşma ve dayanışma içinde olmak hayatın yükünü hafifletmesi bakımında büyük önem taşımaktadır. Bunun bilincinde olmalıyız diye düşünüyorum.

Zor bir iş yapacak olduğumuzda tek başına o işi büyük zorluklar çekerek, uzun bir sürede tamamlayabilirken, el ele verdiğimiz zaman hem kısa sürede, hem de kolay bir halde yapabiliriz. Geçmişte atalarımız hayata dair çok tecrübe etmiştir. Tecrübelerinden yola çıkarak ilgili atasözlerini bizlere öğüt olarak söylemişlerdir. Bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözü de bunlardan biridir.

Biz de hayatımızı kolaylaştırmak, dünyanın ağır yükünü hafifletmek için atalarımızın öğütlerini dikkate almalıyız. Zorlandığımız zamanlarda, ağır işlerle karşı karşıya kaldığımızda çevremizdeki insanlarla el ele vermesini bilmeliyiz. Bir elin nesi var iki elin sesi var atasözünde bahsedilen anlam bir araya gelerek güçlü olmak, kuvvet bulmaktır. Bu konuda birlikten kuvvet doğar sözünü de duymuşsunuzdur.

Orada da ifade edildiği gibi güçlü olmak istiyorsak birlik içinde hareket etmeliyiz, dayanışmaya son derece önem vermeliyiz. Kısaca belirmek gerekirse bir elin nesi var iki elin sesi var atasözünün anlamı dayanışma ile hareket ettiğimiz zaman aşılmaz gibi görünen engeller kolayca aşılır, çok ağır görünen yüklerimiz birlik içinde hareket edersek hafifler şeklindedir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski