Adaletin önemi konusundaki düşüncelerinizi dile getiren bir kompozisyon yazınız.

Adaletin Önemi

Adalet insanların hayatını düzene koyan çok önemli bir değerdir. Bu nedenle adalete her zaman büyük önem vermek gerekir diye düşünüyorum. Adaletin olmadığı bir yerde hak, hukuk da gereği gibi işlemez. İnsanların huzur içinde yaşaması, haksızlıkların son bulması ancak adaletle sağlanır.

Bir yerde adalet işliyorsa orada herkese eşit haklar tanınıyor demektir. Kimse haksızlığa uğramak istemez. Ancak bazen öyle zamanlar olur ki kendimizi haksızlığın ortasında buluruz. Böyle bir anda adalet gerekir. Bu konuyla ilgili diyebiliriz ki adalet, gönüllerimize su serpmektedir. Yani bir haksızlığa uğradığımızda hakkımızı elde edebilirsek içimize ferahlık gelir. Dinimizde de adaletin yeri ve önemi çok büyüktür. Adalet deyince aklımıza Hz. Ömer gelmektedir. Çünkü o da adalete önem vermiş ve adaleti her şeyden daha çok önemsemiştir.

Dünyada ister istemez haksızlıklar yaşanabiliyor. Zalim ve mazlum olanlar olabiliyor. Bunun üzerine adaletin hakkıyla işlenmesi gerekiyor. Bu noktada devletin, yöneticilerin adalete uygun hareket etmesi ön plana çıkıyor. Eğer adil olunmazsa haksızlığa uğrayan kişi hakkını aramaya çalışır. Bu onun adalet istediğini göstermektedir. Doğru olan da budur.

Sonuç olarak adalet, kısa çöpün uzun çöpten hakkını alması demektir. Adalet topluma yaşayan bütün insanların güvenli ve huzurlu olmasını sağlar. Adalet yerini bulmazsa, işte o zaman karışıklıklar ortaya çıkar. Kimse kimsenin hakkına saygı göstermez. Bunan olayı aletin önemi hiçbir zaman göz ardı edilemez.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski