Amacı Olmayan Gemiye Hiçbir Rüzgar Yardım Edemez Kompozisyon

Amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez sözü ile ilgili kompozisyon konusunu açıklayan kısa bir yazı yazacağız.


Amacı olmayan insan ne yöne gideceğini bilemez, yolunu şaşırır. Çünkü o, yolunu şaşırmış bir gemiye benzer. Bunun temel kaynağı ise kararsız kalmak ve amaçsız olmaktır. Böyle insana hiç kimsenin de yardım edeceğini bekleyemeyiz. Dolayısıyla hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.

Amacımız olmasının önemi sandığımızdan da çoktur. Yani insanlar hedef belirlemeli, bu hedeflerine ulaşmanın yollarını aramalıdır. Hedef, belli olan birinin hangi yolu kullanacağı da önceden belli olur. Bu sayede amaca ulaşmak kolay bir hale gelir. Amacımız belliyse başkalarından yardım almak da kolaylaşacaktır. Ancak ne yapacağımızı bilmiyorsak bu durum amacımızın olmadığını açıkça gösterir.


Kısaca belirtmek gerekirse, işlerimizin daha kolay bir hale gelmesini istiyorsak, küçük yaşlardan itibaren kendimize güzel bir amaç belirlemeliyiz. Bununla birlikte amacımıza ulaşmak için çaba göstermeliyiz. Amacımız belli olduğu için kullanacağımız güzergahta, rüzgar da bize yardım edecektir. Buradaki rüzgar ifadesi dış etkenler olarak anlatılmak isteniyor.


Sonuç olarak amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez. Rüzgar bizi sağa sola savurmuş olur. Amacımız, hangi yöne gideceğimiz, yani hedefimiz biliniyorsa, rüzgar da o yöne doğru eser. İşte insanların hayatında kesinlikle bir amacı olmalı ve bu amaçlarına ulaşmak için çevredekilerden de yardım alabilmelidir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski