Yalnız Taş Duvar Olmaz Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Yalnız taş duvar olmaz atasözü ile ilgili kısa bir kompozisyon yazınız.


Siz de bilirsiniz ki yalnız bir taş tek başına hiçbir şey ifade etmez. Onun anlam kazanması, bir bütün oluşturması için diğer taşlarla birbirine eklenmesi gerekir. Yani birlik olması gerekir. İnsanların hayatında da birlikten kuvvet doğar. Yalnız başına bir insan bir anlam ifade etmeyeceği gibi yalnız taş da duvar olmaz.

Hayatta bazen öyle durumlarla karşılaşırız ki ek başına kendimiz o işin altından kalkamayız. Mutlaka başkalarıyla dayanışma içinde olmalı ve birlikte hareket etmeliyiz. Çevremizdeki insanlarla bir araya gelince, el ele verince o kadar güçlü bir hale geliriz ki, ağır diye bahsettiğimiz iş, artık çok hafif bir hale gelir. Çünkü artık güçlü olduk demektir. İşte o zaman yalnız taş duvar olmaz atasözünün ne ifade ettiğini açıkça görebiliriz.

Olaya bir de gerçek anlamından bakarsak, duvar örmek için yalnız bir taş yeterli olmaz. Duvarın tamamlanması, örülmesi için bir sürü taşın bir araya gelmesi, birleşmesi gerekir. İnşaat işçisi taşları birbirine tamamlayarak duvarı örer ve ortaya bir bütün halinde ev veya bir bina çıkar. Yalnız taş hiçbir işe yaramazken, birleşen taşlar koskocaman bir binanın ortaya çıkmasına vesile olur. Biz de bu atasözünden kendi adımıza gerekli dersleri çıkarmalı, gülü olmak için, zorlukları koyla bir şekilde aşmak için insanlarla el ele vermeye, iş birliği yapmaya, birlik olmaya önem vermeliyiz.

Dünyanın ağır yükün taşıyabilmek için kuvvetli olmamız gerekir. Bu da nacak dayanışma ile mümkündür. Kısacası yalnız taş duvar olmaz atasözünün anlamı birlik olmak bize güç verir şeklindedir. Bu konuda karıncalar bize en açık bir örnektir. Onlar hep birlikte hareke ederek boylarından büyük işleri kolaylıkla ve kısa sürede başarabiliyor. Biz de birlik ve beraberliğe önem vermeliyiz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski