Düşüncenin Yönünü Değiştiren İfadeler 10 Tane Örnek

Düşüncenin yönünü değiştiren ifadeler ile ilgili konu anlatımı ve örnek cümleler.

Günlük hayattaki konuşmalarımızda veya yazı yazdığımız durumlarda anlatmak istediğimiz olayları, düşünceleri cümlelerle ifade ederiz. Cümlelerimizde her zaman bir şeyler anlatmış oluruz. Anlattığımız düşünceler olumlu veya olumsuz yönde değişebilir. Bazen anlattığımız şeyler hep aynı yönde ilerlemez. Yani kurduğumuz cümleler olumlu yönde ilerlerken bazı kelimeler kullandıktan sonra olumsuz yönde ilerlemeye başlar. Ya da olumsuz bir şey anlatırken bazı kelimelerden sonra olumlu ifadeler kullanmaya başlarız.

İşte bu bazı kelimeler düşüncenin yönünü değiştiren ifadelerdir. Olumludan olumsuza, olumsuzdan olumluya doğru düşüncenin yönü değişmiş olur. Düşüncenin yönünü değiştiren bu sözcükler "ancak, yalnız, ama, lakin, ne var ki, oysaki, halbuki, fakat, rağmen, buna rağmen, yine de, gel gör ki" gibi bağlaçlardır. Tabiki bağlaç olarak nitelendirdiğimiz bu ifadelerin tamamı düşüncenin yönünü değiştirmez. Sadece yukarıdaki bağlaçların düşüncenin yönünü değiştirdiği görülür.

Şimdi bu kelimelerin düşüncenin yönünü nasıl değiştirdiğini örneklerle inceleyelim.
a)  Hava soğuk ve yağışlıydı ancak biz maç izlemeye gittik. Bu cümlede "havanın soğuk ve yağışlı olması" olumsuz bir durumu ifade ederken, "maçı izlemeye gittik" kısmı olumlu bir durumu ifade etmektedir. İşte bu olumsuz durumdan olumlu duruma doğru düşüncenin değişmesine etki eden faktör ancak bağlacıdır.

b) Hep birlikte kitap okuyorduk lakin bir anda elektrikler söndü. Burada da "Hep birlikte kitap okuyorduk." kısmı, olumlu bir durumu anlatırken lakin sözcüğünden itibaren düşüncenin yönü değişmiş  "bir anda elektrikler söndü."  kısmı ile olumsuz bir durum anlatılmıştır.

Düşüncenin Yönünü Değiştiren İfadeler 10 Tane Örnek

1. Hasta olmama rağmen okula gittim.
2. Çok çalışkan biriydi ne var ki davranışları saygısızcaydı.
3. Ben ona yürekten inanıyordum oysaki o bana yalan söyledi.
4. Kitaplar yalnız anlarımızda bize yaren olurlar fakat içimizden gelerek kitap okumuyoruz.
5. Gösteride ben de vardım ama rahatsızlandığımdan sahneye çıkamadım.
6. İki gündür 40 cm kar yağdı yalnız okullar tatil edilmedi.
7. Seni severim oğlum ancak anneni üzdüğün için sana kırgınım.
8. Hava kapalıydı buna karşın sıcaktan durulmuyordu.
9. Bahar aylarında özellikle yağmurda yürümeyi çok severim.
10. Bize bugün geleceklermiş oysa ben iki gün sonra geleceklerini sanıyordum.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski