Ünsüz Benzeşmesi Örnekleri 30 Tane

Ünsüz benzeşmesi ile ilgili 30 tane örnek  yazınız.

Ünsüz Harflerin Özellikleri: İlk olarak ünsüzlerden bahsedelim.

Ünsüzler bilindiği gibi sert ünsüzler ve yumuşak ünsüzler olarak iki kısımda incelenir. Sert ünsüzler "f,s,ş,h,p,ç,t,k" harflerinden oluşur. Bunların dışındaki ünsüzlerimiz ise yumuşak ünsüzler olarak adlandırılan "b,c,d,g,ğ,j,l,m,n,r,v,y,z" harfleridir.

Ünsüz Benzeşmesi (Ünsüz Sertleşmesi): Sonu "p,ç,t,k,f,s,ş,h" ünsüz harflerinden biri ile biten bir kelimeye "c,d,g" ünsüzlerinden biri  ile başlayan bir ek geldiğinde c-ç'ye, d-t'ye, g-k'ye dönüşür. Bu ses olayına ünsüz benzeşmesi veya ünsüz sertleşmesi adı verilir.

"fırsat" sözcüğü t ile bitmiştir. Şimdi bu sözcüğe "-cı" ekini ekleyelim, değişimi beraber görelim.

"fırsat-cı" şeklinde olması  gerekir normalde ama t sert ünsüzünün etkisiyle -cı ekinin ilk harfi olan c harfi ç harfine dönüşür ya da benzeşir. Sonuç olarak fırsaı şeklinde kullanılır.

Önemli Bilgi: Bir sözcükte ünsüz benzeşmesi olup olmadığını anlamanın en kısa yolu ek almış olan bir sözcükte ek alma sırasında iki sert ünsüzü arka arkaya görürsek orada kesinlikle ünsüz benzeşmesi vardır diyebiliriz.

Örnekler:  ırmaktan, kullanmıştı, Türe, yapışkan, kulakta, kaşıı, ulua, üçte, almıştı, eskitti, suskun, beşte, sustu, koştua, matematikten, şişti, kırktan, savaşçı, sepken, konferansta, kalktı, konuştunuz mu?, oldua, taraftar, sunmuştu, askılık, sessizlikten, küskün, bıkkınmış, sahipti.

Ünsüz Benzeşmesi 10 Tane Örnek Cümle

1. Irmaktan geçip piknik alanına vardık.
2. Bu saati en son dedem kullanmıştı.
3. Türkçe dersi benim için çok özeldir.
4. Kitabın sayfası yapışkanla tutturduk.
5. Kulakta çekiç kemiği olduğunu yeni öğrenmiş oldum.
6. Kaşıkçı adlı oyun çok eğlenceliydi.
7. Ulusça biz ne badireler atlatmışız.
8. Yarın öğleden sonra üçte maçımız var.
9. En sevdiğim öğretmenim bana doğum günümde hediye almıştı.
10. Bu kazağı altı yılda eskittim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski