Mum Dibine Işık Vermez Kompozisyon

“Mum dibine ışık vermez atasözü ile ilgili kompozisyon” konusunu kısaca açıklayan bir yazı yazacağız.

İnsanlar genellikle çevresine yardımcı olmakla ön plana çıkar. Bu anlamda çevresine olduğu kadar kendi çevresine, yakınları çok fazla iyilik etmez. Bu durumu anlatmak isteyen mum dibine ışık vermez atasözüdür. Mum yaktığınızda onun ışığı etrafı, çevresini aydınlatırken mumun dibi karanlık tarafta kalır değil mi? İşte insan da böyledir. Genellikle etrafına birçok faydası olan insan kendi yakınında bulunan kişilere o kadar yararlı olamaz. Bu durum hayatın genelinde geçerlidir. Bize biraz üzücü bir şey gibi gelse de işin aslı böyledir.

Bana göre doğru olan biraz çevremizi yoklamaktır, kimin neye ihtiyacı var. Yardıma muhtaç durumda olan birileri var mı diye etrafımıza bakmalıyız örneğin işe komşularımızı gözetmekle başlayabiliriz. Komşularımız hemen evimizin dibindedir. Yani iyilik etmek, yardımda bulunmak için illa uzak bir yere gitmemize gerek yok. Komşusu açken tok yatan bizden değildir diye bir hadisimiz var. İşte komşularımız dibimizdeki kimselerdir. Onların yardıma muhtaç olduğu bir durumda biz uzaktaki insanlar yardım ediyorsa mum dibine ışık vermez atasözü aklımla geliyor.

Sonuç olarak insan çevresinde ne olup bittiğine bakmalıdır. Yakınımızda bir derdi, sıkıntısı olan var mı, yok mu araştırmak gerekir. Etrafımızdakilere karşı gözümüz kapatmamak gerekir. Gerçek anlamda iyi bir insan olmak istiyorsa dibimizde kimin neye ihtiyacı var bilmeliyiz. Eğer yardım edeceksek en yakınlarımızdan başlayarak yardım etmeliyiz. İnsan yakışan budur diye düşünüyorum. Çevremizdekileri görmezden gelip uzaktaki kişilere yardımcı olmak mum didine ışık vermez atasözünü hatırlatır bize. Bu sözden gerekli dersleri çıkarmakta fayda var diye düşünüyorum.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski