Söz Gümüşse Sükut Altındır Kompozisyon

Söz gümüşse sükut altındır ile ilgili kompozisyon yazınız.

Sükût, sessizlik, söz söylemek, dinlemek anlamlarına gelir. Şimdi dinlemek ve konuşmak arasında bir karşılaştırma yaparsak sükût konuşmaktan daha çok kabul gören bir şeydir. Söz gümüşse sükût altındır sözü dinlemenin konuşmaktan çok daha iyi bir davranış olduğunu vurgulamaktadır. Yani dinlemek, sessizlik; gevezelik etmeye göre daha değerlidir gibi bir anlam çıkarabiliriz.

Bazı insanlar konuşmayı çok sever. Onlar için gevezelik etmek bir alışkanlık halini almıştır. Çevrenizde bir kişinin çok konuşmasından mutlaka rahatsız olursunuz. Yani boş boş laflar etmek, susmayı bilmemek kimsenin hoşuna gitmez. Oysa sükut etmek, yani sessizlik, susmak değerli bir şeydir. Sükût eden birinin belli bir ağırlığı olur toplumda. Yani o kişiye karşı saygılı oluruz. Çünkü o, boş konuşmaktansa sessiz kalmayı tercih etmektedir.

Konuşmak, söz söylemek yani dinlemek elbette insanın ihtiyacıdır. Ancak söz söylemek mi daha değerli sessiz kalıp sükut içinde olmak mı diye baktığımızda söz gümüşse sükut alındır sonucuna ulaşıyoruz. Dolayısıyla sessizlik her zaman daha değerli bir davranış biçimidir. Burada sözden kasıt, çok konuşmak, boş laflar etmek, gevezelik etmektir. Bu da toplum içinde hoş karşılanmayan bir şeydir. Nezaket kuralları diye bir şey var. İşte toplumun nazarında önemli olan ağırbaşlılığı simgeleyen sükuttur. Sükûtu altın gibi değerli yapan da toplumdaki görgü kurallarıdır.

Sonuç olarak sükut insana yakışan en değerli süslerden biridir diyebiliriz. Onun bu kadar değerli bir davranış olması, altına benzetilmesini sağlamıştır. Kısacası, gereksiz konuşmaktan kaçınıp sükut içinde olmak bize yakışan en güzel şeydir. Çünkü boş konuşmak, kimseye bir yarar sağlamaz. Aksine kişinin toplumdaki itibarını zedeler.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski