Elden Gelen Öğün Olmaz O da Vaktinde Bulunmaz Konulu Kompozisyon

Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz atasözünün anlamı nedir?

İnsanlar sadece kendi kazancına güvenmelidir. Çünkü kendi kazancımız her işimizi halledebilmek için çok önemlidir. Başkalarının bize yardım edeceğine güvenerek yaşarsak, yarı yolda kalırız. Bir şeye en çok ihtiyacımız olduğu anda elden gelen küçük miktarlardaki yardımlar, işimizi görmeyebilir. Elbette insan olarak birbirimizle yardımlaşmaya ihtiyacımız vardır. Ancak bu yardımlara bakarak yaşamamak gerekir. Çünkü elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz atasözü böyle nasihat ediyor.

Gereksinimlerimizi kendimiz karşılamasını bilmeliyiz. Elden gelen yardımlar, hem ihtiyacımızı tam olarak karşılamaz hem de vaktinde elimize ulaşmaz. Bu nedenle yaşamımızı güzelce sürdürmek için temel ihtiyaçlarımızı kendi gelirimizle karşılamalıyız. Böylece işi sağlama almış oluruz. Zaten doğru olan yaklaşım da budur.

Komşularımız veya çevremizdeki kişiler herhangi bir zor anımızda ellerinden geldikçe bize yardıma koşar. Bu tür durumlar milletimizin yardımlaşmaya verdiği önemi de göstermektedir. Lakin biz hiçbir şey yapmayı, elden gelen yardımlarla işimizi halletmeye çalışıyorsak işte orada yanlış yapıyoruz demektir.

Sonuç olarak elden gelen küçük yardımlara güvenerek bir işe kalkışmamak gerekiyor. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeyi bilmeliyiz. Başkasından yardım gelecek diye beklemek zaten hoş bir şey değildir. Yardım emek isteyenler olabilir. Bu çok normal bir durumdur. Bu, onların iyi bir insan olduğunu gösterir. Fakat biz sadece o yardımlar gelecek diye ümit edersek, onlara bel bağlarsak yanlış yapmış oluruz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski