Deveyi Yardan Uçuran Bir Tutam Ottur Kompozisyon

Bu sayfada deveyi yardan uçuran bir tutam ottur atasözü ile ilgili kompozisyon örneği bulunmaktadır. Yazıya uygun bir başlık koyabilirsiniz.

İnsanlar küçük bir menfaat için türlü sıkıntılara nende olur. Bundan ders almayıp aynı hatayı hep tekrar eder. Oysa biraz kanat sahibi olmalıyız. Küçük bir çıkarın ardından gitmek insanların başına daha büyük felaketler getirir. Yani akıl denen bir şey var. Onu gereği gibi kullanmalı ve atacağımız adımların sonuçlarını öngörebilmeliyiz.

Menfaatler insanı hataya sürükleyebilir. Bu işin geri dönüşü olmaz. Çünkü küçücük miktarda bir kazancınız olacak diye daha kötü durumlara girmeye gerek yoktur. Mesela deve kendisine göre çok küçük olan bir tutam ot uğruna yardan düşerse hayatını kaybeder. Yani hayatta da çıkarlarımız bizi işin içinden çıkılmaz halle sokabilir. O zaman iş işten geçer.

Çıkarcı olmak genel olarak iyi bir şey değildir. İnsanın başına türlü belalar açabilir. O yüzden ne yaptığımızı bilmeliyiz. Eğri oturup doğru konuşursak düşünmek gibi bir olay var. Biz de düşünerek hareket etmeli mantıklı kararlar vermeliyiz. Dolayısıyla küçük hesaplar yaparsak, hırslarımız uğruna gözümüz kör olur. Bu da bizleri bataklığa sürükler.

Sonuç olarak başımıza bela açan en büyük etkenlerin başında aç gözlü olmak, yetinememek vardır. Bundan dolayı insan hırsa kapılır. Sahip olduklarına bakmaz, daha fazlasını ister. Bunun için de kendisi adına büyük zararlara yol açar. Demek ki bir şeyleri elde etmek için hırsa kapılmak çok kötüdür.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski