Emek Olmadan Yemek Olmaz Kompozisyon

Burada emek olmadan yemek olmaz atasözü ile ilgili kısa kompozisyon örneğini bulabilirsiniz. Yazıya konuya uygun etkileyici bir başlık koyunuz.

Emek, insanın bir şeyler kazanmak için gösterdiği çabadır. Onun etkisiyle bir şeyler kazanmayı hak ediyoruz. İnsan, genel olarak hazıra konmak ister. Oysa iş başka türlü işlemektedir. Yani ortada verilen bir emek olmalıdır. Bu emeğin sonucunda bir şeyler elde edilir. Yoksa boş hayale kapılmış oluruz.

Örneğin karnımız acıktığında yemek, önümüze hazır olarak gelmiyor. Onun da bir hazırlık aşaması var değil mi? Annemiz mutfakta gerekli malzemeleri ayarlıyor. Onları ocakta pişiriyor. Belli bir emek harcıyor. Bir süre sonra yemek ortaya çıkıyor. Hayatta kazanılan her şey de böyledir. Hiçbir kazanım kendiliğinde elde dilmez. Mutlaka bu yolda usulüne uygun bir çaba gerekiyor. Gösterdiğimiz çabadan sonra bir ürün meydana geliyor.

İnsanların bir geçim derdi var. Evini geçindirmek isteyen her baba, bir işte çalışıyor. Çalışırken belli bir emek sarf ediyor. Bunun karşılığında para kazanıyor. Böylece evinin her türlü giderlerini temin etmiş oluyor. Oysa çalışmayıp evinde boş bir halde dursa kimse ona para vermez değil mi? Anlayacağınız emeksiz yemek olmuyor.

Sonuç olarak biz hiçbir şey yapmadan bir şeylerin hazır olmasını beklememeliyiz. Bunun için ne gerekiyorsa onları yapmalıyız. Çünkü hiçbir şey boşuna kazanılmıyor. Alın teri dökmeye gerek vardır. İşte burada çalışmak devreye giriyor. Ancak çalıştığımızda elde etmek istediklerimize ulaşıyoruz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski