Bugünün İşini Yarına Bırakma Kompozisyon

Bugünün işini yarına bırakma atasözü ile ilgili kompozisyon örneğini okuyunuz. Yazıya kısa ve anlamlı bir başlık koyunuz.

Bir işi ertelemek daha sonra çok yorucu boyutlara ulaşır. Bu yüzden şu anda ne yapılması gerekiyorsa onu yapmalıyız. Hani canınız hiçbir şey istemez de hele sonra yaparım dediğiniz işler olur ya, onlar daha sonra baya birikir. O zaman onu yapmak daha ağır gelir insana.

En önemlisi işi vaktinde yapmaktır. Çünkü işinizi tamamlamış olmanın rahatlığını yaşarsınız. Sonraya bırakılan bir iş ise insanın gözüne büyük görünür. Belkide içinden çıkılamaz bir hale gelir. Keşke önceden yapsaydım da kurtulsaydım diye düşünürsünüz. Onun için işlerimizi aksatmamalı, o anda bitirmeliyiz. Böyle olunca gönlümüz de rahat eder. En azından bir kaygı taşımayız.

Mesela bir adam, bahçesini saran sarmaşıkları görünce bunları daha sonra temizlerim diye düşünmüş. İşi o gün için yapmamış. Aradan birkaç gün geçince sarmaşıklar boy atmış. Her yeri kaplamış. Adam bakmış ki bahçe sarmaşıklara her taraftan kuşatılmış. Artık onları temizlemeye çalışmış ama çok da yorulmuş. Bugünün işini yarına bırakmasaydı bütün bunlara gerek kalmayacaktı. Aklına bu atasözü gelmiş o an için.

Sonuç olarak işlerin de bir yapılma zamanı vardır. O anda halledilmesi gerekiyorsa sonrası için çok daha rahat oluruz. Halbuki onları önemsemeyip başka bir zamana ertelersek iş işten geçer. Daha büyük bir sorun haline gelir. Bu yüzden her şeyi yerinde ve zamanında halletmek gerekir. Yani verilen bir işi zamanında yapmak çok daha iyi olur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski