Keskin Sirke Küpüne Zarar Kompozisyon

Keskin sirke küpüne zarar atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız.

Öfkeli olmak hiçbir zaman iyi değildir. Yapı gereği sinirli olan insanlar aslında en büyük zararı kendisine verir. Yaşanan bir şey karşısında sinirlerine hakim olamayıp öfkesine yenik düşen biri yalnızca karşı tarafı üzmüş olmaz. Bunun kendine de birçok zararı olur. Bir anda bağırır, çağırır, ortalığı kırıp döker ama bir süre sonra sakinleşince zararın farkına varır. Bu da o kişinin başında çok kötü şeyler getirebilir.

Sirkenin acılığı, keskinliği içinde bulunduğu kabı nasıl etkilerse öfke de insanı öyle etkiler. Hayatta her türlü olay yaşanabilmektedir. Böyle anlarda en doğrusu öfkeyi kontrol etmektir. Öfkeye yenik düşmek insanı her açıdan olumsuz etkiler. Sinir anında gözümüz hiçbir şey görmüyor. Ne dediğimizin, nasıl kırıcı olabildiğimizin farkına varamıyoruz. Olaylar durulunca, ortalık yatışınca verilen zararın ne kadar büyük olduğu ortaya çıkıyor. O zaman da başımızı taşlara vuruyoruz. Dolayısıyla bir şey yapmadan önce etraflıca düşünmek lazımdır.

Öfkeli davranınca ne gibi olumsuz sonuçlara yol açabileceğimizi öngörebilmeliyiz. Bu düşünceden hareket ederek sinirin en çok kişinin kendisine zarar verdiğini anlamalıyız. Sonuç olarak kızgın bir anımızda hiçbir şey yapmamak lazımdır. O zaman davranışlarımızın kontrolü olmadığından daha kötü şeylere sebebiyet verebiliriz. Bundan en çok da kendimizi olumsuz etkileniriz. Kısacası kızgınlık anında oturmalı, su içmeli, sakinleşmeyi beklemeliyiz. O zaman daha iyi düşünebiliriz. Kötü olaylara da yol açmanın önüne geçmiş oluruz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski