Yaş kesen baş keser atasözünün anlamı ile ilgili kompozisyon yazınız. Yazıya uygun bir başlık belirleyiniz.
 
Bildiğiniz gibi ağaçların insan yaşamındaki önemi çok büyüktür. Çünkü ağaçlar havanın temiz olması, oksijen dolu olması demektir. Bunlar da bütün canlıların yaşamını güzelleştiren etkenlerdir. Yaş kesen baş keser atasözü de ağaçları kesken birinin bir insanı öldürmekle aynı işi yaptığını ifade etmektedir. Eğer ağaç hepten kupkuru olduysa o zaman kesilebilir fakat canlı halde bulunan yaş ağacı kesmek akıllara zarar bir şeydir.
 
Ağaçlar doğal yaşamın kaynağıdır. Onların varlığı yeşil alanların çoğalması demektir. Ağacı bol olan bir yerin yaşam koşulları da son derece elverişli olacaktır. Üstelik ağaçlar yağışları artırmada da büyük etkiye sahiptir. Buna rağmen bazı bilinçsiz insanlar ağaç kesmekten geri durmuyor. Yakacak veya başka nedenlerle ağaçları kesmeye devam etmektedir. Bütün bunlar bir canlıyı katletmekten farksızdır. Örneğin bir yere pikniğe gidildiğinde yeşil alanlar tercih edilir değil mi? Çünkü orada ağaçların gölgesinde doğayı, temiz havayı teneffüs etme kadar insanı dinlendiren başka bir şey yoktur. Dolayısıyla ağaçlar yok olursa her şey anlamını yitirir.
 
Ağaç kesenler çoğaldıkça aslında doğal denge de bozulmaktadır. Bu da canlıların hayatını ciddi anlamda tehlikeye sokan bir durumdur. O yüzden ağaçları kesmemeliyiz. Onları sayısını artırmalıyız. Gençleri, çocukları fidan dikmeye teşvik etmeliyiz. Böylece ağaçlı bir çevrede yaşamanın tadına varabiliriz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski