Akıl Yaşta Değil Baştadır Kompozisyon

Akıl yaşta değil baştadır atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız.

İnsanın yaşça büyük olması onun akıllı olduğu anlamına gelmez Önemli olan aklını kullanabilmektir. Yani düşünme yeteneğini devreye sokmaktır. Bir kimse yaşı küçük ya da büyük olsun düşünmeyi öğrenmişse işte o zaman akıllı demektir.

Örneğin zor zamanlarda sorun çözebilmek için aklımız ne derece kullanıyoruz? Bu tür konular tamamen düşünme ile ilgilidir. Düşünerek olaylara çözüm üretebiliyorsak, bu durum akıllı olduğumuzun göstergesidir. İnsandaki zeka seviyesi küçük yaşta da çok önemlidir. Bir çocuğun küçükken boyundan büyük laflar etmesi, mantıklı konuşmasını görmüşsünüzdür. Hatta onlara böyle konuştukları için hayran oluruz. Bu yaşta, bu zeka maşallah deriz. Bu örnek aklın yaşla pek bir ilgisi olmadığına kanıttır.

Yaşın insana getirdiği en büyük özellik tecrübe konusudur. Oysa düşünmek, akletmek gibi konular her yaşta görebileceğimiz özelliklerdir. Bu durumda insanın mantıklı düşünebilmesi ön plana çıkmaktadır. Aklını iyi kullanan biri küçük yaşta da olabilir, yetişkin de olabilir. Dolayısıyla aklın yaş ile bir ilgisi yoktur.

Sonuç olarak insanlar için en önemli beceri üstün zekalı olmaktır. Üstün zeka ile düşünme becerimiz harekete geçer, mantıklı karalar alabiliriz. Sorunları kolaylıkla çözebiliriz. Bu da hayatımızın düzene girmesine katkı sağlar.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski