İyilik konulu bir haber metni araştırınız.

Yozgat ilinde yaşanan bir araç çarpması sonucu yavruları olan bir tilki hayatını kaybetti. Annesiz kalan yavrulara vatandaşlar sahip çıktı. Vatandaşlar tarafından yavru tilkiler hemen Yozgat Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

Yetkililer Düzce'de bulunan Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasındaki rehabilitasyon merkezi ile irtibata geçerek öksüz kalan tilki yavrularını buraya getirdi. Şu anda kendileri için hazırlanan alanda sevgi ve şefkatle bakımları yapılıyor. Küçük tilkilerin sahipsiz kalmaması son derece sevindirici bir gelişmedir. Yavruların bakımını üstlenen yaban hayatı uzmanı Buğra Emiroğlu minik tilkileri süt ve mama ile besliyor. Üstelik şefkatini esirgemiyor. Şimdilik 6 haftalık olan yavru tilkiler 3 aylık olana dek sütle beslenmeye devam edecek. Daha sonra 6 aylık olunca kendi doğal ortamlarına bırakılacak. Yavruların bu şekilde koruma altına alınması çok güzel bir davranıştır. Mesela o insanlar yavruları görmezden gelseydi onları ölüme terk etmiş olacaklardır. Çünkü annesi olmayan yavruların hayatta kalma ihtimali çok düşüktür.

Burada annesiz kalan bakıma muhtaç yavrular için çok güzel bir iyilik örneği var. Yaban hayatı alanında uzman olan Buğra Emiroğlu gösterdiği sevgi ve ilgiyle tilki yavrularına annelerinin eksikliğini hissettirmiyor. Böyle iyilik konulu haberleri gördükçe insanın yüreği huzur doluyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski