Milli Mücadele Dönemi'nde yapılan fedakarlıklar ile ilgili araştırma yapınız.

Bu yazımızda milli mücadele döneminde yapılan fedakarlıklar ile ilgili araştırma yapınız hakkında kendi cümlelerimizi kısaca yazacağız.

Milli Mücadele Dönemi, milletimizin en zorlu sınavlarından birinin olduğu dönemdir. O dönemde düşman birlikleri dört bir yandan vatanımızı parçalamaya kalkınca, halkın yaptığı fedakarlıklar da saymakla bitmez. Mesela cepheye gidip geri dönemeyen binlerce şehit, önce vatan diyerek canlarını feda etmiştir. Kadınlarımız soğuk demeden, kar kış demeden kağnılarıyla cephanelik taşırken aç kalmış susuz kalmış. Hatta Şerife Bacı soğuktan donarak şehit olmuştur.

Sıcacık evlerinden ayrılmak zorunda kalan nice gençlerimiz, en zorlu koşullarda bile vatanı savunurken bir lokma ekmek, bir tas çorba ile karnını doyurmuş. Memleketin dört bir yanı bu kara günlerde rahat bir uyku uyuyamamış. Askerlerimiz canla başla düşmanla mücadele ederken kimi şehit olmuş, kimi kolunu, bacağını kaybetmiş. Halkımız bütün bu zorluklara karşı birçok fedakarlık yaparak göğüs germiş. Atatürk gibi bir askeri dehanın sahneye çıkmasıyla millette birlik ruhu oluşmuş. Özgürlüğümüzü geri almak adına okullardan 15 yaşında öğrenciler bile cepheye gidip geri dönememiş. Yani bayrağımızın rengine bakarak da kahraman milletimizin nice fedakarlıklar yaptığını anlayabiliriz. Şehitlerimiz geride göz yaşlı analar bırakmış. Onların yüreği kan ağlamış. Analarımız vatan için evlatlarını feda etmiş. Dualarını kurtuluşumuz, vatanımız, ordumuz için etmişler.

Yaşlı genç, öğrenci, kadın, erkek her kesimden halkın çektiği cefaları anlatmakla bitiremeyiz. Son olarak Milli Mücadele tam anlamıyla bağımsızlık mücadelesidir. Bu uğurda binlerce şehidimiz yaşayabilecek en güzel çağlarını feda ederek çok büyük fedakarlıklarda bulunmuştur. Hepsinin de ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun. Bu güzel vatanımızın kurtuluşu için yapılan fedakarlıkları asla unutmamalıyız.

8 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski