Çocuğun Eğitiminde Aile mi Okul mu Önemlidir Münazara

Çocuğun eğitiminde aile mi okul mu önemlidir konulu bir münazara yazısı için bakınız.

Dünyaya gözünü açtığı ilk andan itibaren çocuğa en yakın yer ailedir. Bu kapsamda ailesi çocuğun çevresini tanıması bakımından yeri doldurulamaz bir öneme sahiptir. Öncelikle ailesiyle yaşamı anlamlandıran bir çocuk bu süreçte henüz okul çağında değildir. Bu yüzden ilk olarak ailenin çocuğa vereceği eğitim çok kıymetlidir. Gerekli ilgi ve sevgiyi ailesinden alan bir çocuk okul yaşına kadar birçok şeyi öğrenmiş oluyor Yani okula geldiğinde bir alt yapıya sahip vaziyette olmaktadır. Bu noktadan bakılırsa çocuğun eğitiminde ailenin ne kadar önemli olduğunu gerçeğiyle karşılaşırız.

Okul, her açıdan bir çocuk için eğitim yuvasıdır. Okulda toplumun küçük bir örneği mevcuttur. Burada kimse tek başına olmadığı için istediği gibi davranamaz. Bazı kurallara uymak ve diğer öğrencileri göz önünde bulundurmak lazımdır. İşte okulun çocuğa sağladığı önemli bir katkı burada gizlidir. O da, toplumsal bir yerde kendini dizginleyebilmesidir. Diğer bir ifadeyle kalabalıkta başkaları da olunca onlara saygılı olmayı, bir şeyleri paylaşabilmeyi, kişisel ve sosyal yönümüzü geliştirmeyi okuldaki eğitimle tamamlarız.

Kısaca toparlamak gerekirse çocuğun eğitiminde ailenin de okulunda önemli katkıları vardır. Ancak daha ağır basan görüş bana göre okul aracılığıyla aldığı eğitimdir. Ailenin eğitimi çocuğa her şeyi yükleyemez. Birçok açıdan yetersiz kalır. Ama çocuklar okuldaki eğitimle toplumsal düzene ayak uydurmayı öğrenir. Kendini daha iyi tanıyabilir. Başkalarıyla kendini kıyaslar. Hangi seviyede olduğunu daha net görebilir. Yetersizliklerinin farkına varır ve bunları tamamlamaya çalışır. Görüldüğü gibi çocuğun eğitiminde okul daha önemlidir.

1 Yorumlar

  1. NE ALAKA OKUL ÇOUGUN TERBİYESİNİSİNİ HOCASIMI VERCEK

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski