Bilgi Paylaştıkça Çoğalır ile İlgili Konuşma

Bilgi paylaştıkça çoğalır ile ilgili konuşma yazısı hazırlayınız.

İnsanların kendinde olan bir şeyi paylaşması bundan başkalarının da bir şeyler öğrenmesi anlamında çok önemlidir. Bizim için sıradan görünen sahip olduğumuz bir bilgiyi başkasına aktardığımızda ona aslında yol göstermiş oluruz. O kişi bir sorununu bu bilgi sayesinde kolay yoldan çözebilir. Yani fazla uğraşmasına gere kalmaz. O da bu bilgiyi hiç bilmeyen birine söyler. Böylece toplumda bir bilgi akışı sağlanmış olur. Görüldüğü gibi bilgi kulaktan kulağa paylaşıldıkça çoğalır.

Örnek vermek gerekirse bir insan araba kullanırken bir arıza çıktı diyelim. Sürücü olan sporunu nasıl gidereceğini bilmiyor. Hemen en yakındaki bir oto tamircisine gidiyor. Adam sorun hakkında sürücüye bilgi veriyor. Bu sürücü de o bilgiyi alarak öğrenmiş oluyor. Bir daha aynı sorun yaşanırsa ne yapması gerektiğini bilmiş oluyor. O da başkasına anlatınca bilgi paylaşılmış ve insanlar arasında giderek çoğalan bir şey haline geliyor.

Her yerde bilgi aktarımı mevcuttur. Eğitimcilerden tutun da en basit bir konu hakkında bile herkes kendi bilgisini toplumdaki başka kişilere anlattığı zaman bilgiler bir okyanustaki su birikintisi gibi çoğalır. Böylelikle herkes işine yarayan bilgiyi kullanarak hayatını daha kolay bir hale sokar. Demek ki bilgiyi kendimize saklamamalıyız. Çünkü hepimizin de herhangi bir konuda bilgiye muhtaç olduğumuz önemli anlar olabilir Başımıza bir iş geldiğinde öğrendiğimiz bilgiler bize yol gösterir. Onların değerlendirerek bir adım atarız. Bu sayede başımızı ağrıtan mesel ne ise onu kısa sürede çözebiliriz. Bundan dolayı bilginin insanlar arasında paylaşılması son derece önemlidir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski