Yerinde Duran Geriye Gidiyor Demektir Kompozisyon

Bu bölümde yerinde duran geriye gidiyor demektir. İleri daima ileri sözüyle anlatılmak istenen konusunda kısa bir kompozisyon yazalım dedik.

Hayatta parolamız ileri daima ileri olmalıdır. Sürekli çalışıp yeni bir şeyler üretme, yenilenme konularına ağırlık vermeliyiz. Hiçbir şey yapmayan bir insan, toplumda ileri gidemez, yerinde durmakla kalmaz geriye gider. Dolayısıyla gelişimin sürmesi için daima çalışma halinde olmalıyız.

Atatürk çalışkanlığa önem veren yenilikçi bir insan olarak milletimizin önüne muasır medeniyetler seviyesine çıkmak hedefini koyarken de aslında sürekli biçimde çalışmayı, üretmeyi anlatmak istemiştir. Çalışan bir millet ileriye yatırım yapar. Bu çalışkanlığa bağlı olarak her alanda ileri gider. Teknoloji, tarım, endüstri, turizm, sanat, spor, eğitim aklınıza gelebilecek bütün konularda çalışmayı seven, yenilik yapan, daima bir şeyler üretme peşinde koşan çalışkan ruhlu insanlar ülkesini ileriye taşır. Bir ülkenin ekonomik kalkınması çok önemlidir. Bu kalkınmayı gerçekleştirecek temel nokta o ülkedeki insanların çalışkanlığıdır. Çağa ayak uydurup kendi ülkesinin yararına her alanda üretilen şeyler hem milletin kullanımı için gereklidir, hem de dış devletlere ihraç edilerek ekonomik büyümeye katkı sağlar.

Kısaca ifade edersek millet olarak daha iyi yerlere gelmek anlamında en büyük itici gücün çalışma olduğunu benimsemeliyiz. Çalışmayan, üretmeyen, kendini geliştirmeyen toplumlar geriye gider. Üretimde düşüşe geçer. Hep başka devletlere muhtaç olur. İthalat yaparak ekonomide gelişmiş devletlere bağımlı yaşar. Bu da üretimin olmamasının etkisiyle darboğaza girme gibi sıkıntılı bir durum veya çöküş halinde olma anlamına gelir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski