12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Konuşma Metni

Sizler için bugünkü yazımızda 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ile ilgili konuşma metni konusundan kısaca söz edeceğiz.

Sayın Müdürüm, Değerli Öğretmenlerim, Sevgili Arkadaşlar,

Bugün, İstiklal Marşımızın milli marş olarak ilan edildiği günü hatırlamak ve milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy’u anmak için toplanmış bulunuyoruz. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vatan sevgisiyle yoğrulmuş yüreğinden dökülen mısralardan oluşan İstiklal Marşımız, vatan sevgisin ne demek olduğunu açıkça anlatmaktadır.

Kurtuluş Savaşı yıllarında ecdadımız; vatanımızı canla başla, sayısız zorluk içinde korumuş, bu uğurda canını feda etmiş ve bu güzel vatanımızı bize emanet etmişlerdir. İstiklal Marşı, aziz milletimizin Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşadıklarını anlatmaktadır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nda aziz Türk milletimize seslenerek bu vatanın emin ellerde olduğunu ifade etmektedir. Bayrağımıza seslenerek gururla dalgalanmasını istemekte, bağımsızlığın Türk milletimizin hakkı olduğunu anlatmaktadır. Bugün bize düşen bayrağımıza, milli marşımız olan İstiklal Marşımıza sahip çıkarak, onlara saygı duymak, şehitlerimizi hiçbir zaman unutmadan onları rahmet ve minnetle anmaktır.

Sözlerimi noktalarken bütün şehitlerimizi ve Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum. Vatan sevgisini İstiklal Marşımızın dizelerine nakış nakış işleyen milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski