Çalışkanlık Konulu Deneme

"Çalışkanlık konulu deneme yazısı" konusundan kısaca söz edeceğiz.


Çalışan Kazanır

Çalışkan olmak, çalışmayı sevmeye bağlıdır. Boş boş oturacağına çalışmak, insana her konuda katkı sağlar. Çünkü çalışan insanlar amacına kolaylıkla ulaşır. Çalışmadan kimse hiçbir şey elde edemez. Çalışmak emek ister, alın teri ister. Emek olmadan yemek olmaz diye bir söz vardır. Bu söz aslında çalışmanın önemini çok açık bir şeklide ortaya koyuyor.
Çalışmayı seven kişi azimli ve kararlı olur. Başarıya doğru kararlı adım atmak, çalışkan kişilerin en belirgin özelliklerinden biridir. Çalışkan insanlar çalışmayı sevdiği için işini iyi yapar, işine özen gösterir. Çünkü onlar çalışmaktan büyük keyif alan insanlardır. Çalışmak onlar için her şeydir adeta. Boş kaldıkları anlarda sıkılır çalışkan insanlar. Çalışmak onlar için hayat felsefesi haline gelmiştir.
Çalışanı herkes sever. Şöyle bir düşünün isterseniz, etrafınızda tembel kişiler olması sizi rahatsız eder herhalde. Okulda iş yerinde veya başka yer ve mekânlarda etrafımızda çalışkan kişileri örnek alırız. Örnek vermek gerekirse okulda çalışkan öğrenciler yüksek not alırlar. Çünkü onlar çalışmayı seven öğrencilerdir. Başarılı olmaları da tesadüf değildir. Bu noktada çalışan kazanır sözü aklımıza gelmektedir. 

Çalışmak insanın manevi yönünün gelişmesini de sağlar. Çalışanlar bir işle meşgul oldukları için kötü düşüncelerin esiri olmaz. Dolayısıyla çalışmanın insanlara hem maddi hem de manevi katkısı göz ardı edilemez. Çalışkanlık ile ilgili duygu ve düşüncelerim bunlardır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski