İyilik Yapmanın Önemi ile İlgili Kompozisyon

"İyilik yapmanın önemi ile ilgili kompozisyon" konusundan kısaca söz edeceğiz. Başlık, Karşılıksız İyilik Yapmak

İnsan var oldukça dünyada iyilik ve kötülük her daim olacaktır. Bunun için iyi insan olmanın ve iyilik yapmanın yollarını aramakta fayda vardır. İyilikte bulunmak insana huzur verir. İyilik yapan kişi kendini mutlu hisseder. Yalnız iyilik yapan kişi, yaptığı iyilikleri unutmalı ve hiçbir zaman başa kakmamalıdır. Yani iyiliği karşılıksız yapmak gerekir. Çünkü karşılık beklenerek yapılan iyiliğin hiçbir anlamı kalmayacağı gibi insanların hakkımızda kötü düşünmesine de yol açacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Kısacası karşılıksız iyilik yapmak gerçek anlamda iyi bir insan olduğumuzun göstergesidir.

İnsan başına ne geleceğini hiçbir zaman kestiremez. Bugün yardıma ihtiyacı olmayan biri, gelecekte bir gün belki de ihtiyaç sahibi olabilir. Kendisine iyilik yapılacak duruma gelebilir. Ne oldum dememeli, ne olacağım demelidir ifadesi bir an için bile olsa unutulmamalıdır. Onun için çevrenizde iyilik anlayışını yaymalıyız. İnsanlara, hayvanlara sevgi ve iyilikle yaklaşmalı, çevremizde hoşgörü anlayışını genişletmeliyiz. Düşündüğümüzde bize de bugüne kadar bazı iyiliklerin yapıldığını anımsarız. Bize bir iyilik yapılmışsa bunu hiç unutmamalıyız.

İyi insan olmak için adeta yarışmalı ve toplumuzda iyi davranışların kazandırılmasında öncülük etmeliyiz. Buna ilk olarak ailede ve okulda çocuklarımıza iyi davranarak, onları iyilik yapmaya teşvik ederek başlamalıyız. Bize yapılan kötülüklere de iyilikle yaklaşmalı, yapıcı olmalıyız. Bu noktada iyiliğe iyilik her kişinin karı, kötülüğe iyilik er kişinin karı sözü çok önem arz etmektedir. Sonuç olarak iyilik anlayışını evden, okuldan başlayarak çevremize yaymalı ve iyi insan olma konusunda örnek olmalıyız. İyiliğin önemini bilen insanlar olmak dileğiyle.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski