Mehmet Akif Ersoy ve Gençlik Konulu Deneme

Mehmet Akif Ersoy ve gençlik ile ilgili deneme konusundan kısaca söz edeceğiz. Kompozisyon yazısına uygun bir başlık koyunuz.

Milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy, vatan sevgisini istiklal Marşına nakış nakış işlemiş bir kişidir. Mehmet Akif Ersoy, bu yönüyle gençliğe çok iyi bir örnek olmuştur. İstiklal Marşımız bağımsızlığın sembolüdür. Bu açıdan baktığımızda gençlerin anlamasını düşündüğüm bir başka nokta da Mehmet Akif’in bağımsızlığa düşkünlüğüdür. Onun vatanseverliği, alçakgönüllülüğü bütün gençler tarafından örnek alınmalıdır.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşını yazdıktan sonra kendisine verilen ödülü kabul etmeyerek vatan sevgisinin parayla pulla ölçülemeyeceğini belirtmiştir. Gençlik onun bu mütevazılığını hiçbir şekilde unutmamalı diye düşünüyorum. Çünkü Mehmet Akif biz Türk gençliğine çok güzel bir örnektir. Ondaki vatan aşkını kendimize örnek alarak, vatanımıza gönülden bağlı olmalıyız.

Türk gençliğinin Mehmet Akif Ersoy’u anlaması için onun hayatını araştırması, İstiklal Marşını özümsemesi, anlaması, vatan ve bayrak sevgisini yüreğinde hissetmesi gereklidir. Çünkü tüm bu duygular milli şairimizin yaşamış olduğu duygulardır. Gençler bunun bilincinde olarak vatan ve bayrak sevgisini en içten yaşayarak İstiklal Marşımıza sahip çıkmalıdır.

Sonuç olarak Mehmet Akif Ersoy Türk gençliği açısından da örnek ve özel bir isimdir. Biz de ondaki bağımslık ruhunu her daim içimizde taşımalı, vatanımız için daima çalışmalıyız. Bayrağımızı göklerde gururla dalgalandırmalı, İstiklal Marşımıza saygı duymalı ve İstiklal Marşını hissederek okumalıyız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski