Açıklama ile Tanımlama Arasındaki Farklar Nedir?

Şimdi sizlere kısaca "Açıklama ile tanımlama arasındaki fark nedir?" sorusunun cevabını açıklayacağım.

Açıklama anlatım biçimiyken, tanımlama düşünceyi geliştirme yollarından biridir. Açıklama bir konuda bir şeyler öğretmek amacıyla kullanılır. Tanımlama ise bir kavramın veya sözcüğün tanımını yapmaktır. Açıklama bir konu hakkında ayrıntılı bilgi vermektir. Tanımlama, “Bu nedir? sorusunun cevabıdır.

Açıklama bir konunun daha iyi anlaşılmasının amaçlar. Tanımlama ise bir konu hakkında ayrıntılı bilgi vermeden, herhangi bir kelimenin ne anlama geldiğini ifade eder. Tanımlamada -dir, denir, adı verilir gibi ek ve kelimeler kullanılır. Açıklamada bunlar yoktur.

Tanımlama cümlelerinde kelimelerin tanımı yapılırken, açıklayıcı anlatımda belli bir konu ile ilgili ayrıntıya yer verilir. Dolayısıyla açıklamada bilgi verme ön plandadır. Açıklama adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir konu hakkında açıklamalar yapılması, karşı tarafın bilgilendirilmesi esastır. Oysa tanımlamada herhangi bir kavramın ne anlama geldiği ifade edilir yani tanımı yapılır.

Örneğin şiir dizeler halinde yazılan duygu dolu eserdir dediğimizde tanımlama yapmış oluyoruz. Ancak şiirde dört mısra olur. Şiirler genellikle hece ölçüsüyle yazılır. Bazı şiirler serbest ölçüyle yazılır. Şiirlerin içinde ayrılık, özlem, sevgi, kahramanlık gibi konular işlenir dersek açıklama yapmış oluruz. Gördüğünüz gibi bir kavramın bir cümle ile tanımı yapılıyorsa, o tanımlamadır. Ancak birkaç cümle ile ayrıntılı bilgi veriliyorsa, o da açıklama olur. İşte bu ikisi arasındaki fark böyledir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski