Ne Ekersen Onu Biçersin ile İlgili Kompozisyon

Ne ekersen onu biçersin atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız.

Söz ve davranışlarımız, bize olumlu veya olumsuz bir şekilde geri döner. Yani çevremize nasıl davranırsak, onlardan da aynı davranışları göreceğimiz kesindir. Saygılı olursak saygı görür, iyilik edersek bize de iyilik yapılır. Tarlaya buğday eken biri ürün olarak da buğday biçecektir, bunun dışında arpa veya çavdar gibi ürünler hasat etmesi beklenemez. Yani biz başkalarına saygısızlık ediyorsak, onlardan bize saygılı davranmalarını bekleyemeyiz değil mi?

Her şey bir şekilde karşılıklı oluyor İşte bu durumu anlatan atasözü ne ekersen onu biçersin sözüdür. Kısacası ne ekersen onu biçersin atasözü düşünen insan için çok şey anlatıyor. Davranışlar hayatımızı şekillendirmiş oluyor bir bakıma. Birine kötü bir söz söylersek ondan da kötü söz duymamız kaçınılmazdır. Bugün yaptığımız iyi veya kötü nitelikteki davranışlarımız bir gün bize geri dönecektir. Sonuçta hiçbir davranış, eylem karşılıksız kalmıyor. Yani her davranışımızın mutlaka bir karşılığı vardır. İyilik yapan biri kendisi de her daim iyilikle karşılaşır. Başkalarına kötü davranan biri de kötü davranışlara maruz kalır.

Sevgi eken biri ise bunun karşılığında sevgi görür. İşte her şey ne ektiğimizle ilgilidir. Bana soracak olursanız sevgi ekmek gerekir derim. Bütün güzelliklerin kaynağı sevgidir diye düşünüyorum. İnsanların barış, kardeşlik, hoşgörü içinde yaşamaya ihtiyacı var. Bu da ancak gönüllere sevgi ekme ile mümkün olur. İyi bir insan olmaya çalışmalı, insan, hayvan herkese iyilik etmeliyiz. Sonuç olarak, insanlar, çevresindeki kişilere nasıl davranırsa, o şekilde karşılık görür. Bu yüzden davranışlarımıza dikkat etmeliyiz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski