Çok Gezen Bilir Münazara Savunması

Bugünkü yazımızda siz değerli öğrenciler için çok gezen bilir sözü ile ilgili münazara savunması konusundan kısaca söz edeceğiz. Çok Gezen Bilir Münazara Savunması

Çok gezen çok okuyana göre daha iyi bilir. İnsan gezip gördüğü yerleri hiç unutamaz. Çünkü gözle görülen her şeye zihinde daha kalıcı olur. Aradan uzun bir zaman geçse bile gezip gördüğümüz yerler hakkında edindiğimiz bilgileri unutmayız. Çünkü görerek öğrenmenin kalıcı öğrenmeye olumlu etkisi vardır. Bu yüzden çok gezen bilir. Okumak da insanı bilgili yapar ancak gezmek bilgi edinmek bakımından okumaya oranla daha ağır basıyor.

Gezmek demek, öğrenmek demektir. Dünyanın gezginlerine bakarsanız birçok şey bildiklerini görürsünüz. Mesela Evliya Çelebi gezdiği yerler hakkında ne çok bilgi öğrenmiştir. Gezerek öğrendiği bilgileri ünlü eseri Seyahatname’sinde aktarmıştır. O 50 yıl gibi çok uzun bir süreci kapsayan aşamada birçok yeri gezmiş, öğrendiklerini 10 ciltlik eseri olan Seyahatnamesi'nde aktarmıştır. Bu örnekten çok gezen insanların çok şey bildiklerini açıkça görebiliriz.

Çok gezen kişi, gördükleriyle ilgili bir sürü bilgi edinir. İnsan kitap okuyarak da bilgi sahibi olabilir ancak gezme ile öğrenilen bilgi, okuma ile öğrenilen bilgiden daha çok ve etkilidir. Kısaca özetlemek gerekirse, insan gezdiği müddetçe daha somut bilgilere ulaşır. Bilginin somut bir hale gelmesi de öğrenmeyi kolaylaştırır. Gezmek insanın duyu organlarını doğrudan harekete geçiren bir iştir. Bunun neticesinde öğrendiğimiz bilgiler, hafızamızda uzun süreli yer ediyor, kalıcı hale geliyor. Dolayısıyla çok gezen daha çok şey bilir düşüncesi ön plana çıkıyor.

13 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski