Vatan Özlemi ile İlgili Kompozisyon

Vatan özlemi ile ilgili kompozisyon konusundan kısaca söz edeceğiz.

Vatan Özlemi Konulu Kompozisyon

Vatan özlemi vatanından herhangi bir sebepler ayrı kalan insanların yaşadığı bir duygudur. Bu duygu o kadar değerlidir ki kimseye tam olarak anlatamazsınız. Vatan özlemini yaşayanlar aha iyi bilir. Vatanından ayrı kalmak, insanın hayatının bir parçası olabiliyor. Mesela savaş gibi durumlar, iş bulup farklı bir ülkeye çalışmak amacıyla gitme, okumak, eğitim almak için vatanından ayrılma gibi durumlar insanın hayatının bazı bölümlerinde karşılaşabileceği durumlardır.

Hayatın belli dönemlerinde anlarda insan doğup büyüdüğü vatanından istemese de ayrı kalabilir. Bu durumun sonucunda vatan özlemi yaşamak kaçınılmaz hale gelir. Vatan özlemini kelimelerle ifade etmez yetersizdir. Çünkü vatan özlemi insanın içinde o kadar büyür ki bunu sözcüklere sığdıramazsınız. Başka bir ülkede olduğunuzu düşünün. Ne gibi zorluklarla karşılaşacağınız aklınıza hemen gelecektir. Aynı dili konuşmadığınız için ilk olarak anlaşma sıkıntısı baş gösterir.

Sizi farklı bir millettensiniz diye dışlayabilirler. Ayrıca kendi vatanınızdaki yemekleri orada bulamayabilirsiniz. Bunlar akla ilk gelen zorluklardır. Bunun dışında sayamayacağımız birçok zorluk bize vatanın ne kadar değerli olduğunu hatırlatır. İşte bu durumda vatan özlemi içimiz kaplar. Vatan özlemiyle yanıp tutuşuruz. Bu konuyu vatanından ayrı kalanlara sorarsanız size en iyi onlar anlatır. Çünkü onlar vatanından ayrı kaldıkları için vatan sevgisinin, vatan özleminin ne olduğunu bizzat yaşamış kimselerdir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski