Birlik ve Beraberlik Konulu Bilgilendirici Bir Metin Yazınız.

A) Aşağıda “birlik ve beraberlik” konulu bir özdeyiş ve atasözü yer almaktadır. Siz de “birlik ve beraberlik” konulu özdeyiş ve atasözleri bularak ilgili yerlere yazınız. Özdeyişler: “Büyük işler, önemli atılımlar; ancak birlikte çalışma ile elde edebiliriz.” (Mustafa Kemal Atatürk), “Ülkede birliği koruyabilirseniz, yaşayabilirsiniz.” (Bilge Kağan), “Yaşamak sanat, birlikte yaşamak büyük sanattır.” (Muhammed Said)

Atasözleri: Yalnız taş duvar olmaz. Tek kanatla kuş uçmaz. Nerede birlik orada dirlik. Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz.

B) Yukarıdaki atasözleri ve özdeyişlerden seçtiklerinizi kullanarak “birlik ve beraberlik” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Metninize uygun bir başlık koymayı unutmayınız.

Atasözleri ve özdeyişlerden seçtiklerinizi kullanarak “birlik ve beraberlik” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Seçtiğim atasözü “Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz.” sözüdür.

İnsanlar hayatı boyunca birlik ve beraberlik içinde yaşamaya uygun olarak yaratılmış varlıklardır. Hiç kimse ben tek balına yaşarım, kimseye ihtiyacım olmaz diyemez. Çünkü böyle bir düşünce insanın doğasına aykırıdır. Birlik ve beraberlik içinde yaşamak hepimiz açısından hayatı kolaylaştırır. Birlik beraberlik çok değerli bir konudur. 

Birlik beraberliğin önemini kimse sorsanız, herkes çok iyi bir şekilde açıklar. Geçmişte de birlik içinde yardımlaşma duygusuyla yaşamak önemliydi, günümüzde de önemlidir, gelecekte de önemli olacaktır. Zira birlik beraberlik konusu insan var olduğu müddetçe gündemde kalmaya devam edecektir.

Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz atasözü birlik beraberlik konulu bir atasözüdür. Atalarımızın kendi hayatlarında birlik beraberliğin önemine varmış olmaları sonu söylenmiş bir sözdür. Hiç kimse zor bir işi tek başına yapamaz. Mutlaka iş birliği gerekir. Başka insanların el ele vermesiyle zorluklar aşılır. Yalnız taş duvar olmaz atasözü de yalnız birinin tek başına büyük işlerin altından kalkamayacağı ifade edilmiştir. Oysa el ele verince birlik olunca aşılamayacak gibi görünen engeller kolaylıkla aşılır.

Birlik ve beraberlik insanlar için olmazsa olmazdır. Hayatımızda bunu uygulayabilirsek ne mutlu bize. Buradan hareketle birlik beraberlik konusuna gereken önemi vermeliyiz. Yardımlaşma ve dayanışma ruhunu temsil eden birlik ve beraberlik içine yaşamaktır. Toplum olarak buna gerçekten çok ihtiyacımız var. Birlik ve beraberlikle ilgili olarak söylenmiş bir o kadar söz vardır. Yalnız taş duvar olmaz, el elden üstündür, anca beraber kanca beraber gibi sözler birlik beraberliğin ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski