Enerji Dönüşümü ile İlgili Hikaye

“Enerji dönüşümü ile ilgili hikâye” konusunu kaleme alacağız.

Enerji Dönüşümü ile İlgili Hikaye

Yusuf, çalışkanlığıyla tanınan bir öğrenciydi. Onun okuldaki başarısı herkes örnek oluyordu. Ayrıca öğretmenleri de Yusuf'u çok seviyordu. Bir sonbahar günü, Fen ve Teknoloji öğretmeni, derste enerji dönüşümü konusunu anlattı. Fen dersine özel bir ilgisi olan Yusuf, dersi keyif alarak dikkatli bir şekilde dinliyordu.

Öğretmen enerji dönüşümü ile ilgili bilgileri ve örnekleri anlattıktan sonra bütün öğrencilerden enerji dönüşümü ile ilgili hikaye yazmalarını istedi. Yusuf biraz düşündükten sonra aklına çok güzel bir fikir geldi. Yusuf’un hikayede anlatacağı konu rüzgâr enerjisiydi. Sonbahar mevsiminde olduklarından bu günlerde orada çok rüzgâr esiyordu.

Yusuf hikâyesinde kendi yaşadıkları şehrin yüksek kesimlerine rüzgârgülü yaparak rüzgâr enerjisi üreten bir insanı canlandırıyordu. Çünkü o büyüyünce mühendis olmayı ve vatanına, milletine yaptığı çalışmalarla fayda sağlamak istiyordu. 

Yusuf’un bu hikâyedeki asıl amacı yüksek yerler diktirdiği rüzgârgüllerinden elde edilen rüzgâr enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümünü sağlamaktı. Hikâyesinde bu amacına ulaşan Yusuf, artık çok mutluydu. Hikâyesini tamamlayınca sınıfta sesli olarak okudu. Öğretmen Yusuf’un bu hikâyesini kendi anlattığı konunun daha iyi anlaşılması için örnek gösterdi.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski