Türkülerin Milli Kültürümüzdeki Yeri ve Önemiyle İlgili Bilgilendirici Metin

Türkülerin millî kültürümüzdeki yeri ve önemiyle ilgili, defterinize bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızda günlük hayattan örnekler veriniz.

Türküler, insanın duygularını yansıtan en önemli sözlü eserlerdendir. Türküler sadece bir sözden ibaret değildir. Türkülerin içinde insanımızın hayatından kesitler bulursunuz. Bu açıdan baktığımızda türkülerimizin kültürümüzdeki yeri, önemi çok büyüktür.

Türküler acılarıyla, sevinçleriyle, özlemleriyle insanımızın hayatta neler yaşadığını anlatır. Türküler yürekten gelen duyguların dile getirilmiş halidir. O yüzden her türkünün farklı bir hikayesi vardır. Aynı zamanda türküler dinleyeni çok uzaklara götürür. Dolayısıyla sözlü kültür ürünlerimizin bir parçası olan türküler kültürümüzün yaşatılması adına büyük önem taşır. Örneğin günlük hayatta tarihimizdeki savaş yıllarını anlatan Havada Bulut Yok türküsü vardır. Daha bunun gibi örneklerin sayısı bir hayli fazladır.

Türküler kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasında çok önemli rol oynar. Türkülerden geçmişte milletimizin neler yaşadığını öğreniriz. Bu anlamda türkülerin haber verici, bilgilendirici bir özelliği vardır. Örneğin yemen türküsünü dinlediğinizde savaş yıllarında ecdadımızın neler yaşadığını öğrenebilirsiniz. Türkülere kulak vermek gerekir. Zira her türkü içinde derin anlamlar taşır.

Türkülerimizi yaşatmak konusunda örnek olmalıyız. Böylece milli kültürümüzün yeni nesillere aktarılmasına katkı sağlarız. Ben türküler dinleyerek büyümüş biri olarak kendimi çok şanslı hissediyorum. Ben de türkülerin kültürümüzdeki yeri ve önemini bilmek gerektiğini düşünüyorum. Beni dinlediğiniz için teşekkürler.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski