Türkülerimizin Kültürümüzdeki Yeri, Önemi Konulu Bir Konuşma

"Türkülerimizin kültürümüzdeki yeri, önemi konulu bir konuşma" konusu ile ilgili kısa bir konuşma metni yazacağız.


Türkülerimizin Kültürümüzdeki Yeri

Türküleri insanın duygularını yansıtan en önemli sözlü eserlerdendir. Türküler sadece bir sözden ibaret değildir. Türkülerin içinde insanımızın hayatından kesitler bulursunuz. Bu açıdan baktığımızda türkülerimizin kültürümüzdeki yeri, önemi çok büyüktür.

Çünkü türküler acılarıyla, sevinçleriyle, özlemleriyle insanımızın hayatta neler yaşadığını anlatır. Türküler yürekten gelen duyguların dile getirilmiş halidir ve Sözlü kültür ürünlerimizin bir parçasıdır.

Türküler kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasında çok önemli rol oynar. Türkülerden geçmişte milletimizin neler yaşadığını öğreniriz. Bu anlamda türkülerin haber verici, bilgilendirici bir özelliği vardır. Örneğin yemen türküsünü dinlediğinizde savaş yıllarında ecdadımızın neler yaşadığını öğrenebilirsiniz. Türkülere kulak vermek gerekir. Zira her türkü içinde derin anlamlar taşır.

Türkülerimizi yatmak konusunda örnek olmak gerektiği kanaatindeyim. Ben türküler dinleyerek büyümüş biri olarak kendimi çok şanslı hissediyorum. Ben de türkülerin kültürümüzdeki yeri ve önemini bilmek gerektiğini düşünüyorum. Beni dinlediğiniz için teşekkürler.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski