Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet konulu bilgilendirici bir metin yazınız.

Aşağıya “Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızı yazarken “ama, bununla birlikte, lakin, fakat, buna rağmen, ancak” kelime ve kelime gruplarını uygun yerlerde kullanınız. Yazınızda kullandığınız bu kelimelerin altlarını renkli kalemlerle çiziniz.

Kurtuluş Savaşı yıllarında, vatanımız düşman işgali altındaydı. Fakat kahraman ecdadımız varını yoğunu ortaya koyarak düşmanlarla çarpıştı. Bununla birlikte kimi zaman şehit olarak, kimi zaman gazi olarak adlarını tarihe altın harflerle yazdırdılar. Onların verdiği bu mücadele ulusal bağımsızlık ve cumhuriyet için çok kıymetlidir.

Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle kahraman Türk milletimiz, o dönemde çok zor günler geçirdi lakin vatan sevgisini her şeyin üstünde tuttu. Düşmanların yurdumuzdan temizlenmesinin ardından Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetle milli egemenliğin millete ait olduğu tüm dünyaya ilan edildi. Bu yüzden o kahramanlarımızın hakkını ödeyemeyiz.

İşgalci güçler, İstiklal Harbi döneminde yurdumuzu parçalamak istediler. Ancak Türk milletinin vatanına, bağımsızlığına olan düşkünlüğü karşısında bozguna uğradılar. Atatürk, milletimizin zor durumda olduğunu biliyordu. Buna rağmen Kurtuluş mücadelesini Amasya’dan başlattı. Milletimizin birlik olmasına öncülük etti. Böylelikle Cumhuriyetin ilanının temellerini atmış oldu.

Sonuç olarak biz de bağımsızlığımızı her zaman korumalı, Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmalıyız. Çünkü vatanımız, Cumhuriyetimiz bizim en değerli varlığımızdır. Milletimizin geleceği için onlara sahip çıkmalıyız. Bu güzel ülkenin bir evladı olarak öncelikle vatanımızı düşünmeliyiz. Ne yaparsak yapalım, vatanımıza faydalı olmaya dikkat etmeliyiz.

4 Yorumlar

 1. çok uzun ama iş görür
  yapcak birşey yok
  size bazen kızıyom ama
  niye bu kadar uzun yazdın ki

  YanıtlaSil
 2. uzun ama sadece bir kısmınıda yazabilir .-.

  YanıtlaSil
 3. Müq. Ama uzunnnnn

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski