Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet Konulu Bilgilendirici Bir Metin Yazınız

Aşağıya “Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızı yazarken “ama, bununla birlikte, lakin, fakat, buna rağmen, ancak” kelime ve kelime gruplarını uygun yerlerde kullanınız. Yazınızda kullandığınız bu kelimelerin altlarını renkli kalemlerle çiziniz.

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet ile ilgili metni ele alacağız ama ilk önce Kurtuluş Savaşı’ndan bahsetmek gerekir. Kurtuluş Savaşı yıllarında vatanımız düşman işgali altındaydı. Fakat kahraman ecdadımız varını yoğunu ortaya koyarak düşmanlarla çarpıştı. Bununla birlikte kimi zaman şehit olarak, kimi zaman gazi olarak adlarını tarihe altın harflerle yazdırdılar. 

Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle kahraman Türk milletimiz o dönemde çok zor günler geçirdi lakin vatan sevgisini her şeyin üstünde tuttu. Düşmanların yurdumuzdan temizlenmesinin ardından Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetle milli egemenliğin millete ait olduğu tüm dünyaya ilan edildi.

İşgalci güçler, İstiklal Harbi döneminde yurdumuzu parçalamak istediler. Ancak Türk milletinin vatanına, bağımsızlığına olan düşkünlüğü karşısında bozguna uğradılar. Atatürk, milletimizin zor durumda olduğunu biliyordu. Buna rağmen Kurtuluş mücadelesini Amasya’dan başlattı. Milletimizin birlik olmasına öncülük etti. Bununla birlikte Cumhuriyetin ilanının temellerini atmış oldu.

Sonuç olarak biz de bağımsızlığımız her zaman korumalı, Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmalıyız. Çünkü vatan sevgisi her şeyden önce gelir. Vatanımız, Cumhuriyetimiz bizim en değerli varlığımızdır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski