Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir ile İlgili Kompozisyon

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” (Hz. Muhammed) sözünü kısaca açıklayınız.

Komşusu açken tok yatan bizden değildir sözünün anlamı, komşumuzun ne durumda olduğunu bilmek gerektiğini ifade eder. Komşumuzun bir şeye ihtiyacı var mı, yok mu düşüncesinden hareket ederek komşularımıza önem vermeliyiz. Biz maddi olarak iyi bir durumdaysak, komşumuzun maddi durumu yetersizse ve biz komşumuzla ilgilenmiyorsak, onlara yardımcı olmuyorsak bu durum insanlığa sığmaz.

Komşuluk gelenek ve göreneklerimizde önemli bir yere sahiptir. Komşuluğa önem vermeli, komşuluk haklarına riayet etmeliyiz. Ayrıca dinimiz de komşuluğa büyük önem vermektedir. Bütün bunların bilincinde olmalı ve komşularımızla iyi ilişkiler kurmalıyız. Komşularımızla yardımlaşmanın toplum hayatında ne kadar önemli olduğunu bilmeliyiz. Bazen bizim komşumuzun yardımına ihtiyacımız olabilir, bazen de komşunun bizim yardımımıza ihtiyacı olabilir. Çünkü hayat müşterekti. Bu anlamda komşuluk ilişkilerimizi geliştirmeliyiz.

Komşularımızın derdine ortak olmalıyız. Çünkü komşuluk bunu gerektirir. Bizim bir şeye ihtiyacımız olduğunda ilk olarak komşumuzun kapısını çalarız. Sevinçlerimizi, üzüntülerimizi her şeyden önce komşularımızla paylaşırız. Toplumsal dayanışmanın kaynağı komşuluktan beslenir. Bu yüzden komşuluğa, komşularımızın aç kalmamasına önem vermeliyiz. Sonuç olarak komşularımızın durumundan haberdar olmalıyız. Onların bir şeye ihtiyacı olup olmadığını bilmeliyiz. Komşularımızın zor günlerinde onlara destek olmalıyız.

Komşusu açken tok yatan bizden değildir sözünün anlamı budur. Kısacası komşuluk acılarını, sevinçlerini, varını, yoğunu birbiriyle paylaşmak demektir. Böylece hayatı paylaşarak komşularımızla güzelce yaşamanın tadına varırız. Komşusu açken tok yatan bizden değildir sözü ile ilgili konuşma yaptığım sırada beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski