Ne Çok Öldük Yaşamak İçin Sözünü Açıklayınız

“Ne çok öldük yaşamak için sözünü açıklayınız.” Konusundan söz edeceğiz.

Kurtuluş Savaşı yıllarında vatanımız işgal altındayken, evini barkını terk edip cepheye koşan kahraman milletimiz canını feda etmekten çekinmemiştir. Onlar vatanımızın bağımsızlığı için, devletimizin geleceği için ölmeyi göze almış ve düşmanlarla yüz yüze savaşmış kahramanlarımızdır.

Ne çok öldük yaşamak için sözü milletimizin kurtuluşu için, vatanımızın düşmanlardan temizlenmesi için verilen yüz binlerce şehidimiz için söylenmiş bir sözdür. Çanakkale Savaşı’nda iki yüz elli bin insanımız, Kurtuluş Savaşı’nda yüz binlerce insanımız, 15 Temmuz’da yüzlerce insanımız Tük milletinin bağımsız bir şekilde yaşaması için şehit olmuşlardır.

Kahraman ecdadımızın vatanımız, milletimiz için canlarını feda etmesinden gerekli dersleri almalıyız. Bugün bize düşen vatanımıza sahip çıkmaktır. Çünkü biz onlar sayesinde bugün yaşıyoruz. Ne çok öldük yaşamak için sözünün anlamı, Türk milletinin özgür bir şekilde yaşamak için çokça şehit vermesidir.

Atalarımız vatan savunması için hayatlarını feda etmiş ve bu güzel vatanımız bizlere miras bırakmışlardır. Onlar bizim yaşamamız için ölmeyi göze almışlardır. Düşmanla çarpışarak devletimizin bağımsızlığı tekrar elde etmişlerdir. Çünkü biz bağımsızlığımıza düşkün bir milletiz. Sonuç olarak “Ne çok öldük yaşamak için.” Sözü ile bağımsız bir şekilde yaşamak için verilen yüz binlerce şehidimiz kastedilmektedir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski