Zamanı Etkili ve Verimli Kullanmak ile İlgili Kompozisyon

Zamanı Etkili ve Verimli Kullanmak ile İlgili Kompozisyon

Zamanı etkili ve verimli kullanmak ile ilgili kompozisyona zamanın önemini anlatarak başlayalım.  Zaman su gibi akıp geçtiği için işlerimizi zamana göre ayarlamalı, planlı ve programlı olmalıyız. Ancak düzenli bir şekilde çalışırsak zamanı etkili ve verimli kullanmış oluruz. Bunun sonucunda yaptığımız işlerde başarıya ulaşırız. Ayrıca düzenli ve planlı olan işlerden verim almış oluruz.

Zamanı verimli kullanmak nerede ne yapacağını önceden planlayıp ona göre hareket etmektir. Zamanı etkili kullandığımızda işlerimizin düzenli bir şekilde yürüdüğünü görünce mutlu oluruz. Bunun tam tersi durumlarda işimizden gereken verimi alamamanın üzüntüsünü yaşarız.

Zamanı verimli kullanmanın en önemli noktalarından biri yapacağımız işleri ertelemeden zamanında yapmaktır. Bugün ne iş yapılacaksa o işlerimizi bugün yapmalıyız. Daha sonra yaparım deyip bugünün işini yarına bırakırsak zamanı boşa harcamış oluruz ve işimizden de istenen verimi alamayız. Bugünün işini yarına bırakma sözü atalarımızın zamanı verimli kullanmakla ilgili söylediği bir sözdür. Bundan dolayı işimize gereken önemi vermek ve zamana göre hareket etmek çok mantıklı olacaktır. Bu durumda yapacağımız işleri zaman göre planlamak ve ona göre adım atmak önem kazanmaktadır.

Zamanı etkili ve verimli kullanmak konusunda öğrenciler ile ilgili bir örnek verelim. Pazartesi günü sınavınız olduğunda siz birkaç gün önceden hele pazartesi gününe daha çok var, sonra çalışırım deyip, sınava çalışmaz da pazar akşamı yani son akşam çalışırsanız, bu durumda zamanı etkili ve verimli kullanmamış olursunuz.

Dolayısıyla sınavda istenen verimi alamaz, başarılı olamazsınız. Bu nedenle işlerimizi erkenden yapmaya, zamanında halletmeye önem vermeliyiz. Yalnız bu şekilde zamanı etkili ve verimli kullanmış oluruz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski