Başkalarının Kusurunu Örtmede Gece Gibi Ol Anlamı Nedir?

“Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol anlamı nedir?” konusu ile ilgili kısaca açıklama yapacağız.

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol sözünün anlamı, gece insanların kusurlarını, günahlarını nasıl örtüp gizliyorsa, biz de hayatta başkalarının kusurunu gece gibi gizlemeliyiz. Bu yüzden kimsenin kusurunu, hatasını, günahını araştırmamalıyız. Zaten başkasının kusurunu araştırmak insanlığa hiçbir şekilde sığmaz. Böyle bir davranış sergilemek toplumdaki saygınlığımızı ve değerimizi de azaltacaktır.

Başkalarının kusurlarına şahit olduysak da onu bir gece gibi örtüp gizlemeliyiz. Gece karanlıktır, insanların işlediği günahları gizler. Böylece insanların işlediği bu kusurlar gizlenmiş olur. Kimse bilemez. İnsan olarak da gece gibi kusurları gizleyen biri olmalıyız. Yani diğer insanların hatalarını, günahlarını açığa çıkarmakla elimize hiçbir şey geçme, aksine çok kötü bir şey yapmış oluruz.

Herkesin kusuru, günahı vardır. Kimsenin hatasını, eksiğini, kusurunu açığa çıkarmaya çalışmamalıyız. Bizim insan olarak görevimiz kusurları gizlemek olmalıdır. Ancak o zaman erdemli bir davranışta bulunmuş oluruz. Hatasız kul olmaz, kusursuz dost arayan dostsuz kalır gibi sözler duymuşsunuzdur. İnsan olarak hepimizin işlediği ve kimselerin bilmesini istemediğimiz kusurlarımız mutlaka var. Bana göre önemli olan hatalarımızın farkına varmak ve yanlıştan en kısa sürede dönmektir. Başkalarının kusurunu araştırmaktansa kendi kusurlarımızı düzeltmeye çalışma en doğru olandır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski