Hoşgörülükte Deniz Gibi Ol Sözünün Anlamı Nedir?

Hoşgörülükte deniz gibi ol sözünün anlamı nedir? Konuyla ilgili görüşlerimi kısaca açıkladım. Kompozisyon yazısına uygun bir başlık koyunuz.

İnsanlarda olması gereken erdemli davranışlardan biri de hoşgörüdür. Hoşgörü sayesinde hayatımı anlam kazanır. Daha güzel bir duruma gelir. Çünkü hoşgörü insan ilişkilerinin sağlam temeller üzerine kurulmasının teminatıdır.

Hoşgörülükte deniz gibi olmak insanların hayatında önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı hoşgörülü insanlar daha çok sevilir, daha iyi iletişim kurarlar. Mevlana hoşgörülükte deniz gibi ol derken hoşgörü anlayışında deniz gibi uçsuz bucaksız ol demek istemiştir. Yani sınırsız bir hoşgörü anlayışına sahip olmamızı öğütlemiştir. Biz de hayatımızda her alanda hoşgörü olmaya çalışmalıyız.

Denizin uçsuz bucaksız olması insan açısından sınırı olmayan bir anlayışı kastetmektedir. Mevlana’nın yedi öğüdünden biri olan hoşgörülükte deniz gibi ol sözü ile hoşgörülü olma konusunda sınırsız olmak gerektiği ifade edilmiştir. İşte bu sözde hoş görünün denize benzetilmesi bu yüzdendir.

Hoşgörü anlayışlı olmayı, bizden farklı olanlara karşı iyi davranmayı, sevgi ve saygıyı gerektiren çok gerekli bir davranıştır. Hayatımızın her aşamasında hoşgörülü olmaya çalışmak daha sağlıklı bir iletişim kurmamızı sağlar. Sonuç olarak hoşgörü farklılıklara karşı saygılı olmayı, bazı kusurları hoş görmeyi ifade eden erdemli bir davranıştır. Kısacası insanlarla iyi ilişkiler kurmayı sağlayan hoşgörüyü yaşantımız
ın her anında uygulamakta fayda vardır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski