Hoşgörülükte Deniz Gibi Ol Sözünün Anlamı Nedir?

Bu yazımızda “Hoşgörülükte deniz gibi ol sözünün anlamı nedir?” konusu ile ilgili kısaca bir kompozisyon yazacağız.

Etkinlik: Mevlana’nın sözlerinden hoşgörülükte deniz gibi ol sözünün anlamı nedir? Düşüncelerinizi kısaca açıklayan bir kompozisyon yazınız.

Hoşgörülükte deniz gibi olmak insanların hayatında önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı hoşgörülü insanlar daha çok sevilir, daha iyi iletişim kurarlar. Mevlana hoşgörülükte deniz gibi ol derken hoşgörü anlayışında deniz gibi uçsuz bucaksız ol demek istemiştir. Yani sınırsız bir hoşgörü anlayışına sahip olmamızı öğütlemiştir. Biz de hayatımızda her alanda hoşgörü olmaya çalışmalıyız.

Denizin uçsuz bucaksız olması insan açısından sınırı olmayan bir anlayışı kastetmektedir. Mevlana’nın yedi öğüdünden biri olan hoşgörülükte deniz gibi ol sözü ile hoşgörülü olma konusunda sınırsız olmak gerektiği ifade edilmiştir. İşte bu sözde hoş görünün denize benzetilmesi bu yüzdendir.

Hoşgörü anlayışlı olmayı, bizden farklı olanlara karşı iyi davranmayı, sevgi ve saygıyı gerektiren erdemli bir davranıştır. Bu anlamda hayatımızın her aşamasında hoşgörülü olmaya çalışmak daha sağlıklı bir iletişim kurmamızı sağlar.

Sonuç olarak hoşgörü farklılıklara karşı saygılı olmayı ifade eden erdemli bir davranıştır. Hayatımızın daha da güzelleşmesine katkısı olan hoşgörülü olmaya özen göstermeliyiz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski