Tevazu ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol Sözünün Anlamı Nedir?

Bu yazımızda “Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol kısaca anlamı nedir” konusu ile ilgili açıklamalara yer vereceğiz.(Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol kısaca anlamı)

Etkinlik: Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol sözünün anlamı nedir, kısaca açıklayınız.

Tevazu, insanın alçakgönüllü olmasıdır. Toprak da üzerinden her gün gelen geçen olmasına karşın susmayı bilen, attan almayı bilen, alçakgönüllülük örneği sergilemesiyle bilinir. Bir insanın tevazu ve alçakgönüllü olması toprak gibi olmadı demektir. Yani insan ilişkilerinde kendimiz beğenmemeli, karşılaştığımız anlaşmazlık durumlarda sabırlı olmalıyız, alttan almayı bilmeliyiz. Kısaca yapıcı olmak gerekir.

Tevazu sahibi olmak kendini beğenmişliğin tam tersidir. BU açıdan baktığımızda insan ilişkilerinde tevazu ve alçakgönüllü olmanın ne kadar önemli b,r şey olduğunu açıkça görebiliriz. Toprak ağırbaşlı, sakin, kendini beğenmeyen özeliğiyle biz insanların örnek olması gereken bir şeydir. İşte Mevlana toprağın bu özelliğini bildiği için “Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.” demiştir.

Sonuç olarak bütün insanlar eşittir. Kimsenin kimseden bir üstünlüğü yoktur. Hayatımızda herkesi eşit olduğunu bilerek, kendimizi beğenmeden yaşamalı ve ağırbaşlı olmaya özen göstermeliyiz. İşte alçak gönüllü olmak bu demektir. Kısacası tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi olmalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski