İş İnsanın Aynasıdır Atasözü ile İlgili Kompozisyon

“İş, insanın aynasıdır.” atasözü ile ilgili düşüncelerinizi kompozisyon şeklinde kısaca açıklayınız.

İş, bir insanın nasıl biri olduğunu yansıtan ayna gibidir. Mesela aynaya baktığımızda kendimizi görürüz. Buradan hareketle bir insanın yaptığı işlere bakarak onun nasıl biri olduğu hakkında gerçekçi bir değerlendirme yapma imkânımız olur. Yani iş insanın olduğu gibi yansıtan en güzel aynadır.

İnsanların yaptığı işlere bakmak onlar hakkında fikir sahibi olmamıza katlı sağlar. Örneğin bir insan işini iyi yapıyorsa, ciddiye alıyorsa, işine gereken önemi veriyorsa o insanla ilgili aklımızda olumlu düşünceler oluşur. Demek ki bu adam tertipli, düzenli işine önem veriyor deriz. O zaman deriz ki “Bu adam çok iyi biri, işini iyi yapıyor.” Ancak işine gereken özeni göstermeyen, işini savsaklayan birini gördüğümüzde de bu adam işini severek yapmıyor, dolayısıyla bu adam vurdumduymaz, işe yaramazın biri, deriz.

Birçok insan tanıdım mesela. Bunlardan bir kısmı baştan savma hareket ediyor. Onlara bir iş verseniz, gelişigüzel davranıyor, hemen yapayım bitsin de ne olursa olsun mantığındalar. Bu tür insanlar karakter olarak da hayata bu gözle bakıyor. Dolayısıyla onları dışarıdan iş yaparken gözlemlediğimizde nasıl bir kişilik özelliğine sahip olduklarını kolaylıkla fark edebiliriz.

Sonuç olarak iş, insanların kişiliğini, huyunu suyunu yansıtan aynaya benzer. Demek ki bir insanın nasıl biri olduğunu anlamak istiyorsak, onun meşgul olduğu işi nasıl yaptığına bakmak gerekiyor. İşini severek yapan gerçek hayatta da bunu yansıtır. Yani o kişi sorumluluk almayı öğrenmiş, çalışmayı seven biridir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski