“İş, insanın aynasıdır.” atasözü ile ilgili düşüncelerinizi açıklayınız.

Bu yazımızda 8. Sınıf Türkçe ders kitabındaki sorulardan biri olan “İş, insanın aynasıdır.” atasözü ile ilgili düşüncelerinizi açıklayınız, konusu ile ilgili ayrıntılara yer vereceğiz.

İş, insanın aynasıdır atasözü ile ilgili düşüncelerim şunlardır: İş bir insanın nasıl biri olduğunu yansıtan ayna gibidir. Mesela aynaya baktığımızda kendimizi görürüz. Buradan hareketle bir insanın yaptığı işlere bakarak onun nasıl biri olduğu hakkında gerçekçi bir değerlendirme yapma imkânımız olur. Yani iş insanın olduğu gibi yansıtan en güzel aynadır.

İnsanların yaptığı işlere bakmak onlar hakkında fikir sahibi olmamıza katlı sağlar. Örneğin bir insan işini iyi yapıyorsa, ciddiye alıyorsa, işine gereken önemi veriyorsa o insanla ilgili aklımızda olumlu düşünceler oluşur.

O zaman deriz ki “Bu adam çok iyi biri, işini iyi yapıyor.” Ancak işine gereken özeni göstermeyen, işini savsaklayan birini gördüğümüzde de bu adam işini severek yapmıyor, dolayısıyla bu adam vurdumduymaz, işe yaramazın biri, deriz.

İşte bütün bu örneklerden hareketle iş, insanın aynasıdır sözünün ne anlama geldiğini açıkça görmüş oluyoruz. Sonuç olarak iş, insanların kişiliğini, huyunu suyunu yansıtan aynaya benzer. Demek ki bir insanın nasıl biri olduğunu anlamak istiyorsak, onun meşgul olduğu işi nasıl yaptığına bakmak gerekiyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski