Komşularımıza yardım etmek neden önemlidir?

Komşularımıza yardım etmek neden önemlidir? sorusunun cevabını kısaca açıklayacağız.

Komşularımıza yardım etmek, insanların birlik ve beraberlik içinde yaşamasını sağladığı için, dayanışmanın önemini ortaya koyduğu için çok önemlidir. Çünkü toplumdaki birlik ve beraberlik ruhu ilk olarak komşulara yardım etmekten başlar.  Yardıma ihtiyaç duyduğumuz bir anda, bize yardıma koşanlar herkesten önce komşularımız olur. Çünkü onlar hemen yanı başımızdadır. Bu nedenle komşuluk, birbirimize yardım etmek demektir.

Komşuluk kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Neye ihtiyacımız olsa ilk önce komşumuzun kapısını çalarız. Bu yüzden komşularımıza yardım etmek önemlidir. Dolayısıyla komşularımızın neye ihtiyacı varsa biz de onlara yardım etmeliyiz. Zira komşuluk birbirimize yardım etmeyi gerektirir.

Günlük hayatımızda bize en yakın olan komşularımızdır. Komşularımızın neye ihtiyacı varsa elimizden geldiğince onlara yardımcı olmalıyız. Gün gelir bizim de komşularımıza ihtiyacımız olabilir. O zaman en yakınımız olan komşularımız bize yardıma koşar. Komşularımız olmadan hayatın ağır yükünü tek başına kaldıramayız. Çünkü komşuluk paylaşma, zorlukların hafiflemesi, sevinçlerimizin çoğalması demektir.

Atalarımız komşu komşunun külüne muhtaçtır derken komşuluğun önemine dikkat çekmişlerdir. Gerçekten de bu sözü söylerken onlara katılmamak mümkün değil. Dünya hayatında her an her şeyimiz olmuyor. Bu durumda komşularımıza muhtaç oluyoruz. Hayat komşularımızla kolaylaşıp güzelleşiyor. Sonuç olarak komşularımızla her zaman birbirimize ihtiyacımız vardır. İşte “Komşularımıza yardım etmek neden önemlidir?” sorusunun cevabı budur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski